Trudności w wyborze najkorzystniejszego kredytu gotówkowego

Zadłużenie

Banki prześcigają się w ofertach kredytów gotówkowych. Kuszą niskim oprocentowaniem, brakiem zabezpieczeń, upraszczają procedury zatwierdzania wniosków lub wypłacają gotówkę „od ręki”. Należy jednak uważać na te propozycje.

Tylko wnikliwe sprawdzenie każdej takiej oferty może uchronić klientów przed podpisaniem niekorzystnej z ich punktu widzenia umowy kredytowej i sprawi, że wybiorą produkt takiego banku, który zaoferuje im najniższe oprocentowanie i prowizję. Warto poświęcić temu kilka chwil, gdyż w ten sposób można zaoszczędzić stosunkowo dużą kwotę.

Kredyt gotówkowy jest zobowiązaniem, które można uzyskać w relatywnie szybki sposób, na prostych i przejrzystych warunkach, bez skomplikowanych procedur. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, iż można przeznaczyć go na dowolnie wybrany cel. Znalezienie najlepszej oferty na rynku może przysporzyć nieco trudności. Każda, nawet najbardziej atrakcyjna propozycja powinna zostać gruntownie sprawdzona pod wieloma względami.

Ważne zmiany w przepisach

Dokonane w ostatnim czasie zmiany w regulacjach prawnych dotyczących kredytów sprawiły, że banki oraz wszelkiego rodzaju instytucje pożyczkowe, które reklamują swoje produkty, są zobligowane do szczegółowego przedstawienia wszystkich kosztów, które musi ponieść osoba zaciągająca kredyt bądź pożyczkę.

Do tej pory w wyborze danego kredytu gotówkowego klienci sugerowali się zazwyczaj niskim oprocentowaniem, natomiast nie zwracali większej uwagi na wielkość prowizji, która mogła w znaczący sposób podwyższyć całkowity koszt takiego zobowiązania. W tej chwili, każda taka propozycja zawiera rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która jest bardzo miarodajnym wskaźnikiem i wskazuje na atrakcyjność danego kredytu. Wystarczy więc wnikliwie przyjrzeć się takim propozycjom oraz skorzystać z możliwości, jakie daje np. kalkulator kredytowy online, dostępny na stronach internetowych wybranych banków. Za jego pomocą w szybki sposób można przekonać się o wysokości poszczególnych rat, w zależności od kwoty oraz okresu kredytowania.

Każdy z banków stosuje odmienne procedury podczas zawierania umowy kredytowej, od bardzo uproszczonych aż po takie, w których dostarczyć trzeba komplet dokumentów poświadczających m.in. wysokość i regularność dochodów. W przypadku niewielkich kwot wystarczy zazwyczaj dowód osobisty i oświadczenie o dochodach. Im wyższa kwota, o którą stara się dany klient, tym większa liczba dokumentów, które należy przedstawić w banku.

Wybierz ofertę z rozwagą

Chcąc znaleźć najkorzystniejszy kredyt gotówkowy warto zapoznać się z tymi ofertami, w których to klient może samodzielnie zadecydować o najdogodniejszym terminie spłat poszczególnych rat. Należy zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe udogodnienia, takie jak możliwość skorzystania raz w roku z wakacji kredytowych, które znajdują się w ofercie np. Eurobanku – może okazać się to niezwykle przydatnym odciążeniem domowego budżetu.

Niektóre z banków oferują swoim klientom składanie wniosków o kredyt online. W taki sposób można w szybki sposób przekonać się o możliwości uzyskania określonej kwoty na podstawie wstępnej decyzji kredytowej. Niestety nie zawsze istnieje możliwość natychmiastowego zaciągnięcia kredytu, gdyż nie można udokumentować źródła oraz wysokości osiąganych dochodów. Dlatego często zachodzi konieczność dostarczenia odpowiednich zaświadczeń dochodowych. Niemniej jest to praktyczne rozwiązanie, gdyż w szybki i prosty sposób, bez wychodzenia z domu, można sprawdzić własną zdolność kredytową. To ona będzie miała zasadnicze znaczenie przy wydawaniu decyzji kredytowej przez bank. Od jej wysokości zależeć będą również warunki, które zostaną zaprezentowane danej osobie.

Ostateczna decyzja w sprawie kredytu gotówkowego powinna być poprzedzona wnikliwą analizą wszystkich możliwości jego pozyskania na rynku bankowym. Podpisanie umowy kredytowej powinno nastąpić tylko wtedy, gdy dana osoba będzie miała całkowitą pewność co do zasadności wyboru konkretnej oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *