Czy zarządzanie funduszami poręczeniowymi pomoże przedsiębiorcom? Pomysł BGK przeszedł w fazę realizacji

Gospodarka

Dotychczas poręczenia wystawiane przez Bank Gospodarstwa Krajowego stanowiły silny argument przy staraniu się o kredyt. Jednak ich czas wkrótce się skończy. W planach jest nowy projekt, który ma pomóc jeszcze większej liczbie przedsiębiorstw.

Jeżeli nowy projekt poręczeń kredytów dla firm uda się w pełni zrealizować to te wystawiane przez BGK będą równocześnie gwarantowały spłatę objętych nimi zobowiązań. Bez wątpienia skorzystają na tym osoby prowadzące działalność gospodarczą, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, ani możliwości na skorzystanie ze wsparcia żyrantów. Natomiast wiele zastrzeżeń co do nowego projektu mają fundusze poręczeniowe.

Czy nowy projekt dofinansowań uda się zrealizować?

Pomysł Banku Gospodarstwa Krajowego popiera minister finansów oraz resort infrastruktury i rozwoju. Dzięki temu przedstawiciele BGK mogą rozpocząć negocjacje ze wszystkimi 50 funduszami poręczeniowymi. Zgodnie z planem dofinansowań na lata 2014–2020 otrzymają one wsparcie w wysokości około 3 miliardów złotych z budżetu unijnego za pośrednictwem marszałków województw właśnie na potrzeby wystawiania gwarancji bankowych.

Jednak realizacja projektu ma duże ograniczenia czasowe, gdyż 2 lata na stworzenie całego systemu poręczeń nie będzie proste. Właśnie tyle czasu dostał BGK na wdrożenie całego planu w życie gdyż w grudniu 2015 roku kończą się rządowe gwarancje de minimis. Dotychczas cieszyły się dużą popularnością i skorzystało z nich wiele przedsiębiorstw, które tylko dzięki temu było wstanie utrzymać płynność finansową w trudnym czasie kryzysu.

Nadal kredyty de minimis cieszą się dużą popularnością gdyż nie tylko są tanie, ale też ich prowizja wynosi jedynie 0,5 procenta wartości gwarancji. Natomiast przedsiębiorstwa dość niechętnie korzystają z ofert funduszy poręczeniowych. Oferowana cena gwarancji kredytu jest czterokrotnie wyższa, a poza tym prowizja pobierana z góry, na co wielu firm najzwyczajniej nie stać. Dodatkowo w przypadku gwarancji bankowych dokument wystarczy dołączyć do wniosku o kredyt w dowolnym banku. Natomiast w przypadku funduszy każdy z nich ma unikalny zestaw dokumentów i często wymaga dodatkowego potwierdzenia.

Bank Gospodarstwa Krajowego nowy system chce właśnie oprzeć na podstawie działania kredytów de minimis. Oznacza to, że w przypadku nowych gwarancji obowiązywać będzie ten sam wzór dokumentów dla wszystkich funduszy. Dodatkowo BGK chcę obniżenia kosztów poręczeń wystawianych przez fundusze. Jak można się domyślać, na razie nie są one tym pomysłem zachwycone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *