Znika klasa średnia. Poważne zagrożenie dla globalnej gospodarki

Rozpoczęty w 2008r. kryzys finansowy odczuwa najbardziej klasa średnia. Jej dochody pochłaniają wysokie koszty mediów, a poprawie sytuacji finansowej przeszkadzają także spadające koszty nabywania siły roboczej w każdym sektorze rynku pracy.

Klasa średnia

Analitycy podkreślają, że chociaż polityk prowadzenia światowych gospodarek jest tyle ile krajów, to od 2008r. łączy je wspólny element – zanikająca warstwa klasy średniej. Nierówność społeczna jest poważnym problemem, który z roku na rok coraz bardziej się pogłębia. Spadające koszta nabywania siły do pracy są związane z cierpiącym na bezrobocie rynkiem zatrudnienia. Rośnie powoli także płaszczyzna lewarowania kosztów. Dodrukowywanie pieniędzy przez polityków jest dramatyczne w skutkach ogólnego bilansu finansowego na świecie.

Globalny rynek jest we władzy decydentów i to oni decydują o akcjach kredytowych, wzroście gospodarczym i poziomie zadłużenia. Coraz mniejszy udział w przepływie finansowym mają regulacje wolnorynkowe. Kapitalizm to kontrolowany przez rządy system; szacuje się, że sektor publiczny i działania polityczne to 50 % globalnego PKB.

Paradoksalnie zauważa się, że sektor prywatny szuka oszczędności i przetrzymuje je w instytucjach finansowych, z drugiej występują rekordowe wydatki ze strony państw. Brak inwestycji w edukację to efekt zamrażania potężnego kapitału i brak podejmowania ryzyka inwestycyjnego. Według analityków zaangażowanie prywatnego kapitału jest niezbędne do uwolnienia rynków i polepszenia sytuacji na rynku pracy.

fot. flickr.com | aut. TheeErin

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedPraca

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (1)

Pozostaw odpowiedź | Trackback URL

  1. Finansista pisze:

    Jestem zdania, że klasa średnia umrze w ciągu najbliższych 10 lat całkowicie. Rządowa polityka i umożliwianie monopolistom umacniania się na rynku to dowód, że średniego szczebla za jakiś czas nie będzie. „Władca” znów zyska na znaczeniu, jak w średniowieczu. Europa cofa się w rozwoju.

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.