Zła edukacja zniszczyła grecki rynek pracy. Kryzys filozofii?

Ateńskie uniwersytety, na których wykładał Platon nie pomagają Grekom w odbiciu się od dna. Cięcia w finansowaniu rozwoju edukacji widać z każdym kolejnym miesiącem. Recesja daje się we znaki całej Europie.

Edukacja w GrecjiBrak ogrzewanych placówek uniwersyteckich, obniżenie pensji naukowcom to efekt cięcia o ok. 23 % wydatków na szkolnictwo wyższe w Grecji. Problem stale się rozszerza, dziś bez pracy zostaje już przeszło połowa młodych greków. Studenci protestują, chociaż sytuacja wydaje się być patowa.

Wydatki na edukację obniżono we właściwie całej południowej i północnej części Europy. Najmocniej ucierpiały publiczne uniwersytety Węgrów, Włochów, Greków, ale w czołówce rankingu znalazła się także Wielka Brytania. Analitycy podkreślają, że brak odpowiedniego finansowania dotyka przede wszystkim gospodarek, które opierają się na przemyśle lekkim lub rolnictwie.

Studenci są rozczarowani i obawiają się o swoją przyszłość. Coraz więcej z nich upatruje wyjścia z tej sytuacji w pracy za granicą. Młodzi Grecy chętnie uczęszczają na kursy języka szwedzkiego i wśród tych grup tylko nieliczni chcą zostać w kraju.

Rząd na razie nie widzi sposobu na wyjście z zamkniętego koła. Z jednej strony Grekom potrzeba wyspecjalizowanych pracowników, z drugiej dziura budżetowa nie pozwala na poprawienie sytuacji wielu uczelni. W najbliższym czasie politycy mają zadecydować o budowie centrum naukowego dla obcokrajowców, które według nich mogłoby pomóc w uzyskiwaniu lepszego produktu krajowego brutto i tym samym umocnienie sytuacji gospodarczej w kraju.

fot. Bloomberg

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedPraca

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.