Zdaniem Charlesa Dumasa wspólna waluta europejska od początku była skazana na niepowodzenie

Członek zarządu Lombard Street Research – Charles Dumas podkreśla, że wspólnym mianownikiem większości europejskich problemów jest jedna waluta. Porzucenie euro miałoby wyjść wszystkim na dobre.

Waluta euroPrzykładów na osłabienie europejskich gospodarek od czasu wprowadzenia wspólnej waluty jest wiele. Poważne spowolnienie gospodarcze zarejestrowały już w 1999r.  m.in. Holandia i Niemcy. Szwedzi i Szwajcarzy, którzy nie wprowadzili euro rozwijają od kilkunastu lat w jednym tempie. Dumas podkreśla także, że nasi zachodni sąsiedzi rozwijają się wolniej nawet od Brytyjczyków, którzy mają poważne problemy z zadłużeniem. W efekcie Szwecja i Szwajcaria nie musiały poświęcać na oszczędności pieniędzy swoich obywateli.

Zdaniem Charlesa waluta europejska od samego początku była złym posunięciem i powinna zostać w możliwie jak najkrótszym czasie odsunięta. Problem różnych poziomów inflacji w siedemnastu państwach strefy euro wywołał gigantyczny spadek konkurencyjności wybranych gospodarek i z czasem nagromadzenie się długu, przez który cierpi cały kontynent. Według analityka nawet gwałtowne wyjście ze wspólnej polityki monetarnej może być nadal mniej kosztowne niż trwanie w niej.

fot. web-kredyt.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedWaluty

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.