Zdaniem analityków stabilizacja na rynku pracy nie jest możliwa

Bezrobocie rośnie systematycznie od końca ubiegłego roku, a to oznacza, że osoby, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową będą miały poważne problemy ze znalezieniem się na rynku pracy. Specjaliści podkreślają, że rząd nie robi nic, aby pomóc absolwentom szkół wyższych w podjęciu pierwszego stanowiska pracy. Rosną za to podatki.

Targi pracy

Z opracowanych przez niezależne instytuty badań wynika, że 3/4 polskich przedsiębiorców nie ma w najbliższym czasie planu wymiany obecnej kadry. Zatrudnienie zwiększy zaledwie 17 %, a blisko 8 % zapowiada cięcie kosztów, w tym zmniejszenie ilości pracowników.

W takiej sytuacji trudno mówić o stabilizacji rynkowej. Jest to o tyle poważne, że wielu pytanych pracodawców chce dobrze wypaść w oczach osób przeprowadzających badania i deklarują zwiększenie zatrudnienia, co jednak nie ma pokrycia z rzeczywistością.

Powodów do zmartwień jest jednak znacznie więcej. W kwietniu tego roku bezrobocie sięgnęło 12,9 %, czyli bez pracy zostało przeszło 2 mln Polaków. Warto podkreślić, że ten sam współczynnik wśród osób młodych niebawem będziemy rejestrowali na poziomie 25 %. Dołączając do tego prognozowany wzrost PKB na poziomie 2,5 – 3,5 % (w 2011r. 4,3 %) krach na rynku pracy jest prawie pewny.

Na niezadowalającym poziomie utrzymują się również koszty pracy, a te cały czas rosną; w tym roku już dwukrotnie. Wysokie składki na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz charakterystyczny klin podatkowy do dwa z najczęściej wymienianych przez przedsiębiorców powody, przez które wielu nie stać na zatrudnienie nowego pracownika na etat. W efekcie rośnie ilość wygodnych umów o dzieło. Polskie władze mają zająć się i tym problemem. W planach jest narzucenie na nie takich samych składek jak na umowy o pracę, a niewykluczone, że nowe przepisy zostaną wprowadzone jeszcze podczas wakacji. Rząd ma problem wydatkami i chociaż mamy dopiero połowę roku, wykorzystaliśmy już trzy czwarte dostępnych finansów. Zdaniem ekspertów tego posunięcia można spodziewać się po zakończeniu Euro 2012.

Stabilizacja na rynku pracy o jakiej wspominają media można wsadzić między bajki. Przedsiębiorcy nie radzą sobie z recesją gospodarki i niebawem mogą sięgnąć kresu wytrzymałości, a życzeniowa stabilizacja zamieni się w prawdziwą katastrofę.

fot. flickr.com | aut. Job Meeting

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Zdaniem analityków stabilizacja na rynku pracy nie jest możliwa, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedPraca

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (1)

Pozostaw odpowiedź | Trackback URL

  1. Młody pisze:

    Młodych ludzi usuwają ze stanowisk to jak ma być lepiej? Wymagania pracodawców ciągle rosną, a zarobki lecą w dół. Nie może być inaczej.

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.