Wyrastają nowi liderzy gospodarczy

Chociaż kryzys nadal podbija wiele finansowych rynków na całym świecie to sytuację tę wykorzystują nowi liderzy gospodarczy. Według analityków jesteśmy świadkami narodzin mocarstw, które dotychczas pozostawały w cieniu kapitalizmu.

Światowa gospodarka

Serwis theAtlantic.co szacuje, że jednym z krajów, który coraz lepiej radzi sobie z sytuacją gospodarczą jest Turcja. Do jej atutów zalicza się m.in. wysokie obycie w kulturze przedsiębiorczości oraz istnienie wielu instytucji demokratycznych. Tylko w 2011r. produkt krajowy brutto Turcji sięgnął 11%, a dziś zauważyć można zauważyć tendencję, że ta sięga po miano lidera gospodarczego świata islamskiego.

W rankingach dobrze wypada także Kazachstan, który dzięki dogodnemu położeniu, tj. między Chinami a Rosją czerpie korzyści z obu gospodarek. Kazachowie wiele zawdzięczają także swoim złożom surowców energetycznych, ale analitycy podkreślają, że mieszkańcy tego państwa mogą się pochwalić coraz lepszą edukacją finansową.

Do światowej czołówki wysuwa się również Meksyk ze swoją dwunastą co do wielkości gospodarką z dużym udziałem handlu zagranicznego. Współpraca z rynkiem amerykańskim przynosi mu duże zyski, a odpowiednia dywersyfikacja ryku eksportowego wydaje się być coraz odporniejsza na ceny surowców naturalnych. Swoją uwagę theAtlantic.com zwraca na Demokratyczną Republikę Konga, w której pomimo wysokiej korupcji i zniszczeń wywołanych wojnami wewnętrznymi drzemie wysoki potencjał związany ze sprawnym wydobyciem surowców naturalnych.

fot. flickr.com | aut. Ben Amstutz

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedGospodarka

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.