Upadek Grecji nie jest w interesie UE

Instytut Finansów Międzynarodowych alarmuje, że ogłoszenie niewypłacalności Grecji nie byłoby na rękę Unii Europejskiej. Według szacunków straty jakie pociągnęłaby za sobą taka deklaracja może sięgać przeszło 1 bln euro.

Grecja finansjera

The Athens News dotarł do raportu, z którego wynika, że IFM obawia się katastrofalnych działań Aten. Poddanie się Grecji oznaczałoby zachwianie się całej strefy euro, a przy tym Europejskiego Banku Centralnego. Ogłoszenie bankructwa pociągnęłoby straty w samych greckich papierach wartościowych na 73 mld euro.

EBC odczułby także taki niekorzystny splot wydarzeń, jego ekspozycja na dług grecki to dzisiaj dwukrotność całego kapitału jakim dysponuje. Problem czarnego scenariusza odcisnąłby się także na bankach, które są zaangażowane w zadłużenie państwa, a koszty ewentualnej rekapitalizacji miałyby sięgnąć nawet 160 – 170 mld euro.

Rekcja łańcuchowa jaką może wywołać kęska Grecji sięga jeszcze dalej. W ślad za nią mogłyby pójść m.in. Portugalia, Włochy, Hiszpania lub Irlandia, które bez wsparcia zewnętrznych źródeł finansowych mogą nie poradzić sobie z kryzysem gospodarczym. Całkowite straty są właściwie niemożliwe do oszacowania, ale już dziś mówi się o więcej niż 1bln euro.

fot. flickr.com | aut. CSIS: Center for Strategic & International Studies

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedZadłużenie

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.