Upada branża wykonawcza Euro 2012

Konkurencyjność polskich firm budowlanych i większych konsorcjów przy realizacji inwestycji związanych z Euro 2012 przynosi coraz większe straty całej branży wykonawczej. Nieprzewidywalne wzrosty cen kruszców i materiałów oraz podejmowanie się olbrzymich projektów na granicy opłacalności przyczyniają się do olbrzymiego kryzysu.

Finanse firm Euro 2012

Euro 2012 miało spowodować gwałtowne poruszenie wśród firm budowlanych. Duże projekty, jeszcze większe zyski i liniowy rozwój polskich przedsiębiorstw jednak się nie sprawdziły. Europejskie mistrzostwa piłki nożnej okazały się ciosem dla wielu wykonawców; wszyscy odczuli poważne problemy finansowe.

Kryzys branży rozpoczęło wejście chińskiego COVEC’u, który zaoferował wykonanie autostrady A2 za połowę tego co proponowali Polacy. Luźne kryteria przetargowe ustanawiane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad spowodowały niezdrową konkurencję na rynku. Swoje projekty kosztów budowy wielu obiektów składały także inne chińskie i indyjskie firmy. Nakręcona spirala niskich cen pociągnęła za sobą dramatyczne skutki. Agresywnych ofert przybywało z miesiąca na miesiąc, ponieważ wielu wykonawców podejmowało ryzyko w nadziei, że ceny surowców budowlanych nie pójdą w górę. Dziś wiadomo już, że tylko ceny samej stali, asfaltu oraz betonu wzrastały nawet o jedną trzecią. W tym samym czasie uległa także cena oleju napędowego, który podrożał o ok. 40 %.

Składane do GDDKiA roszczenia były argumentowane przede wszystkim rosnącymi cenami materiałów budowlanych. Drogowcy chcą odzyskać blisko 3 mld zł, ale według ekonomistów instytucje publiczne nie mogą być stroną w tej sprawie i rozliczać dostawców za podwyżki. Szef GDDKiA tłumaczy, że na odszkodowania mogą liczyć jedynie ci wykonawcy, którzy dostali błędną dokumentację na temat warunków geologicznych przeznaczonych do zagospodarowania terenów.

fot. flickr.com | aut. Sean MacEntee

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedGospodarka

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.