Spadku inflacji nie będzie. Rząd bezsilny?

Analitycy są zgodni, inflacja nadal rośnie. Spadku cen produktów możemy spodziewać się dopiero w połowie roku.

Inflacja

Chociaż nie ma wątpliwości, że poziom inflacji rośnie, to na razie nie wiadomo jeszcze w jakim tempie. Szacunkowe dane ogłosi Główny Urząd Statystyczny pod koniec marca. Oficjalna statystyka nie jest znana, ale biorąc pod uwagę ostatnie lata to mamy właściwie pewność, że spadki cen nie były możliwe.

Głównymi przyczynami inflacji są wyższe ceny paliw na stacjach benzynowych oraz podwyżki cen produktów spożywczych średnio o 0,7 %. Prognozuje się jednak, że inflacja pod koniec 2012r. spadnie i zatrzyma się na poziomie 4 %, co zdaniem ekonomistów jest wysoce prawdopodobne.

Nie pomoże umacniająca się złotówka

W spadku inflacji mogłoby pomóc umacnianie się naszej waluty. Od stycznia złotówka umocniła się o ok. 7-8 % wobec euro i teoretycznie powinno mieć to swoje przełożenie na ceny produktów importowanych zza granicy. W praktyce wpływ złotówki na docelowe ceny zależy od wielu elementów. Przedsiębiorcy w ciągu kilku ostatnich lat stracili wiele na drogich surowcach przywożonych z zachodu. Nie chcąc obciążyć rosnącymi kosztami prowadzenia działalności swoich klientów, utrzymali ceny na tym samym poziomie. Teraz kiedy złotówka umacnia się i mogą w końcu importować produkty w atrakcyjniejszych cenach, swoich nie zmienią, ponieważ chcą nadrobić straty z okresu 2010-2011.

fot. flickr.com | aut. gabriman

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Spadku inflacji nie będzie. Rząd bezsilny?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedGospodarka

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.