Rząd wprowadza zmiany w systemie emerytalnym. Co dalej z OFE?

Według sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Homo Homini co drugi badany negatywnie odnosi się do nowej reformy OFE. Niewątpliwe relokacja środków z OFE do ZUS nie będzie łatwym zadaniem dla rządu.

Reforma w trakcie wdrażania

premier Donald Tusk

Rząd zaplanował liberalizację polityki dotyczącej inwestycji w OFE oraz zakłada, że do 2014 roku ponad połowa ubezpieczonych przejdzie do ZUS. Do lipca tego roku ubezpieczeni mają możliwość wyboru czy chcą być w OFE czy w ZUS. Natomiast w kwietniu planowane jest wdrożenie tak zwanego Suwaka, czyli na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego nastąpi rozpoczęcie przekazywania aktywów takich osób z OFE do ZUS. Obecnie decyzje o przesunięciu obligacji państwowych z Otwartych Funduszy Emerytalnych do ZUS popiera jedynie 17 procent przyszłych emerytów. Oznacza to, że plany rządu dotyczące dodatkowych wpływów do budżetu w wysokości 9 miliardów złotych mogą okazać się trudne do przeforsowania.

OFE pokryje dziurę budżetową

Na nowej reformie zyskać ma przede wszystkim budżet Państwa. Rząd planuje około 9 miliardów złotych wpływów z tego tytułu. Część z tej sumy czyli 4,8 mld zł to oszczędności z obsługi długu publicznego reszta to kwota przekazana ze składek z OFE do ZUS. Natomiast jeśli rząd pozbawi fundusze szansy zainwestowania w bezpieczne instrumenty jakimi są obligacje skarbowe, stworzy się najbardziej ryzykowny instrument na rynku finansowym. Oznacza to naturalną śmierć drugiego filara ponieważ dochody towarzystw emerytalnych spadną gwałtownie. Jeśli nie będą one gwarantowały bezpiecznej emerytury to szacuje się nawet 80 procentowy spadek dochodów.

Społeczne NIE dla ZUS

Z drugiej strony jak wynika z badań Państwowy Ubezpieczyciel nie cieszy się zaufaniem społecznym a przyszli emeryci nie życzą sobie zmian w OFE. Jednakże, rząd nie bierze tego w ogóle pod uwagę. Niestety nie ma obecnie żadnej siły politycznej która zawalczyłaby o oszczędności przyszłych emerytów. Specjaliści już teraz ostrzegają że wprowadzane zmiany w funkcjonowaniu Funduszy Emerytalnych negatywnie wpłyną na polski rynek kapitałowy. Może dojść także do tego, że zagraniczny inwestorzy wycofają się z krajowego rynku.

fot. flickr.com | aut. PlatformaRP

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Rząd wprowadza zmiany w systemie emerytalnym. Co dalej z OFE?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedFinanse osobiste

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (1)

Pozostaw odpowiedź | Trackback URL

  1. Marcel pisze:

    Pewnie i tak nie dożyję emerytury więc się nie przejmuje :)

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.