Ropy pod dostatkiem, ale rynek pracy kurczy się. Problemy Arabii Saudyjskiej

Rząd Arabii Saudyjskiej nie radzi sobie z bezrobociem. Większość mieszkańców pracuje w usługach państwowych i trudno tutaj o gwałtowny skok nowych miejsc pracy.

Arabia SaudyjskaWysokie ceny ropy na światowych rynkach leżą dziś przede wszystkim po stronie konfliktu między Stanami Zjednoczonymi a Iranek. Analitycy zauważają jednak, że znacznie większe zagrożenie leży po stronie względnie bogatej Arabii Saudyjskiej. Zarejestrowanych bezrobotnych jest tutaj już przeszło 1 mln osób. Sytuacja wydaje się pogarszać, ponieważ osób, które pobierają zasiłek przybywa w szybkim tempie; tylko od końca 2011r. dziura na rynku pracy powiększyła się o blisko 200 %, a tylko w lutym o 40 %.

Dane statystyczne nie odzwierciedlają faktycznego stanu bezrobocia, ponieważ ten podawany przez władze to dziś ok. 10 %. W rzeczywistości wskaźniki są mocno zaniżane, ponieważ nie uwzględniają Saudyjczyków, którzy nie pracują, a są w wieku produkcyjnym.

Do tej pory Arabia Saudyjska miała skuteczny sposób na walkę z bezrobociem, tworząc kolejne stanowiska w budżetówce. Dziś ok. 90 % wszystkich mieszkańców tego państwa jest zatrudnionych przez państwo. Sektor prywatny nie byłby stanie udźwignąć takiego ciężaru szczególnie, że w większości niezależnych przedsiębiorstw pracują głównie obcokrajowcy, ponieważ Saudyjczycy na ogól nie posiadają odpowiednich kwalifikacji, doświadczenia i umiejętności do podjęcia innych stanowisk niż tego, które gwarantuje rząd. W efekcie wydatki na zasiłki gwałtownie rosną, a praca staje się niedoścignionym marzeniem młodych osób.

Protesty społeczne wobec polityki bieżącej władzy mają bezpośrednie przełożenie na ceny ropy oraz wszystkich surowców arabskich.

fot. flickr.com | aut. Buen Viajero

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedPraca

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.