Rewolucje systemu bankowości na świecie

2012r. może zostać okrzyknięty przełomowym rokiem w rozwoju światowego systemu bankowości. Zdaniem specjalistów użytkownikom nie wystarczają już mobilne wydania systemów transakcyjnych. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się dedykowane aplikacje do smartfonów.

Bankowość

Banki chcą tworzyć wygodne narzędzia do zarządzania finansami osobistymi. Nowe aplikacje miałyby mieć zapisaną część informacji już w samym telefonie, dzięki czemu wymiana informacji między komórką a serwerami banków byłaby możliwie zminimalizowana. Rozwój tej technologii jest możliwa dzięki rosnącemu rynkowi tabletów i smartfonów, których udział sięga już ok. 40 % całkowitej sprzedaży urządzeń mobilnych.

Niestety zarządzanie swoim kontem rozliczeniowym z poziomu smartfona nie jest prosta i nie oferuje wszystkich rozwiązań. Specjaliści podkreślają, że w ciągu kilku najbliższych lat sytuacja ulegnie zmianie i z czasem mobilny dostęp do rachunku będzie głównym kanałem komunikacyjnym z bankiem. Tzw. personal finance management jest już dostępny w kilku polskich bankach i ich obsługą do tej pory zajmują się m.in. Millenium, BPH oraz Bank Śląski. Stany Zjednoczone wyprzedają nieco europejskie systemy i tam powszechnym jest wykorzystywanie aplikacji, które umożliwiają gromadzenie funduszy na wcześniej zdefiniowane cele lub planowanie wydatków z kliku lub kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem.

Zmiany szykują się także w sposobach wypłacania zdeponowanych pieniędzy. Nikogo nie szokują już bankomaty, które pozwalają sprawdzać stan konta lub doładować komórkę. Coraz popularniejsze są jednak urządzenia wyposażone w czytniki biometryczne, które zapewniają dostęp do naszych finansów bez wyciągania karty płatniczej. Zachodnia Europa wprowadza już bankomaty z zamkniętym obiegiem pieniędzy, pełniące funkcję bankomatu i wpłatomatu jednocześnie.

fot. flickr.com | aut. Canadian Pacific

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedFinanse osobiste

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.