Przedsiębiorcy gromadzą miliony na kontach

Polscy przedsiębiorcy mają na swoich kontach firmowych już przeszło 180 mld zł. Sytuacja gospodarcza jest coraz trudniejsza, dlatego firmy odkładają fundusze na samofinansowanie swojej działalności w okresie kryzysu.

Polscy przedsiębiorcy

Banki nie radzą sobie już z finansowaniem działalności dużych i małych firm. Problemy systemu bankowości nie dotykają już właściwie tylko klientów z pożyczkami konsumpcyjnymi.

Tylko w ubiegłym roku liczba upadłości w Polsce wzrosła dwukrotnie. Chociaż rosnące fundusze na kontach firmowych wydają się paradoksem to jest to zachowanie po części uzasadnione. Największym problemem przedsiębiorców wydają się dzisiaj przeterminowane płatności oraz spadki finansowania z zewnętrznych źródeł, a mowa m.in. o bankach i instytucjach finansowych udzielających krótko i długoterminowych pożyczek inwestycyjnych. Nawet względnie najstabilniejsze firmy zaczęły przetrzymywać kapitał na swoich kontach w obawie przed wewnętrznych kryzysem.

Problemem jest także zwlekanie z regulacją swoich zobowiązań przez dużych graczy. Ich kontrahenci przymuszeni do otrzymywania należności z opóźnieniem zaczynają działać podobnie ze wszystkimi podmiotami będącymi „pod nimi”. W efekcie powstaje mechanizm zatoru płatniczego, którego nie sposób w szybkim czasie udrożnić. Tego konsekwencją jest m.in. oszczędzanie w każdym możliwym sektorze działalności. Dochodzi do nagminnych zwolnień pracowników oraz obcinanie funduszy na rozwoju innowacyjnych technologii. Problem jest na tyle szeroki, że zaczyna trwale hamować rozwój polskiej gospodarki.

fot. flickr.com | aut. Sebastiaan ter Burg

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedGospodarka

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.