Problemy polskiego systemu bankowości

Polski system bankowości stoi pod znakiem zapytania. Zysków z obrotu depozytami klientów jest na razie więcej niż wyzwań przed jakim stoi, ale to może się szybko zmienić.

Polska bankowość

Rok 2012r. rozpoczął się dla banków znakomicie. Podliczanie doskonałego pod względem zysku netto ubiegłego roku to jednak krótkoterminowe działanie. Optymizmu może zabraknąć nawet największym graczom na rynku finansowym. Zaczyna się bowiem najbardziej napięty i niepewny okres dla światowych gospodarek. Szalejący kryzys odciska się już nie tylko w kieszeniach najbiedniejszych.

Dobra rentowność polskich banków jest życzeniem. Chociaż coraz częściej słyszy się, że kryzys to medialna nagonka to sytuacja jest poważna. Tylko polskie banki są zadłużone na zachodzie na kwotę łączną ok. 200 mld zł. W każdym momencie Europa może upomnieć się o swoje pieniądze. Okazuje się, że system przestaje się powoli sprawdzać, wiele banków stoi pod ścianą, a nowego kapitału nie ma już skąd ściągać.

Sektor bankowy w Polsce pożyczył rodakom 800 mld zł, jednak samych depozytów posiada na ok. 700 mld zł. Stosunek jest dość niepokojący, ponieważ buduje trwałe zagrożenie dla utrzymania stabilnego poziomu akcji kredytowej. Wiele z nich ma problemy z niewłaściwymi kredytobiorcami, a właściwie wewnętrznymi wyliczeniami podejmowanego ryzyka pożyczkowego. Chociaż Polacy trzymają 95% pieniędzy na lokatach krótszych niż 12 miesięcy to banki na ogół chętnie wydawały linie kredytowe na nawet 20-30 lat. Optymistyczne założenia powoli przerastają głowy największych przedstawicieli finansjery.

Wiele instytucji finansowych, które udzielało pożyczek gospodarstwom domowym na potrzeby konsumpcyjne także traci płynność. Analitycy alarmują, że wiele banków może znów zamienić się w „nudne organizmy”, którym generowanie pustego pieniądza nie będzie szło tak dobrze jak dziś.

fot. flickr.com | aut. LLudo

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: Zadłużenie

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.