Nokia z poważnymi problemami finansowymi. Co dalej z fińskim koncernem?

Nokia coraz mocniej odczuwa brak zainteresowania jej produktami ze strony klientów. Pierwsze miesiące 2012r. okazały się poważnym ciosem w stronę fińskiego koncernu telefonii komórkowej. Kursy Nokii regularnie szybują w dół i dziś osiągnęły najgorszy wynik na przestrzeni ostatnich 15 lat. Zdaniem specjalistów to może być początek końca światowego giganta. 


Nokia zarejestrowała spadek przychodów o blisko 30 %, tj. do około 7 mld euro, co jest najgorszym wynikiem od 2004r. Pierwszy kwartał duńskie przedsiębiorstwo zamknęło ze sprzedażą na poziomie 82 mln telefonów, a nawet względnie nowoczesne technologiczne smarftony nadal nie są w stanie uzdrowić całej sytuacji.

Kiepskie wyniki rynkowe odbiły się na cenach akcji fińskiej spółki. Koniec sesji w Helsinkach ustabilizował kurs i zatrzymał się na 2,9 euro. Niestety to nadal najgorszy etap od początku 1997r. działalności. Fatalną sytuację doskonale obrazuje ostatni tydzień spółki, która straciła w nim 22-23 % wartości.

Akcje tacą na wartości od 11 kwietnia, tj. z chwilą, kiedy zdecydowała się, aby produkcja smartfonów stała się podstawową wartością działalności Nokii. Problemy duńskiego koncernu nie są jednak specjalną nowością. Listopad 2011r. udowodnił, że zwalnianie kolejnych pracowników stało się jedną podstawowym sposobem na wyjście z kryzysu. Swój wkład w tragiczną kondycję przedsiębiorstwa miało wprowadzenie iPhone-a do seryjnej produkcji przez Apple. Wtedy kapitalizacja Nokii obniżyła się o ok. siedemdziesiąt miliardów euro.

Największym zaskoczeniem dla Nokii jest jednak spadek popularności jej produktów na Dalekim Wschodzie. Chiny jeszcze rok temu były drugim co do wielkości rynkiem sprzedażowym dla Finów, ale jej udziały skurczyły się tutaj o przeszło 60 %. Europejskie produkty wydają się przegrywać z miejscowymi produktami opartymi o system operacyjny Android. Ratunkiem dla Nokii ma być smarfton Lumia wykorzystujący Windows Phone, który jest już w rękach 2 mln klientów.

Zdaniem Stephena Elopa Nokia potrzebuje trwałej restrukturyzacji, poważnej zmiany organizacyjnej pracy i znacznie większych nakładów finansowych na reklamę.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedGospodarka

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.