Co trzeba wiedzieć o pracy w Wielkiej Brytanii?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że status rezydenta w Wielkiej Brytanii ma obecnie około 625 tysięcy z mniej więcej miliona przebywających tam Polaków. To plasuje Zjednoczone Królestwo na pierwszym miejscu wśród krajów będących celem emigracji zarobkowej naszych rodaków. Choć w ostatnich latach coraz trudniej tam o pracę, to ci, którzy już ją mają, nie wracają do ojczyzny, a tylko zmniejszyła się liczba nowo wyjeżdżających.

Anglia

Początkowo do Anglii przyciągała Polaków dostępność wszelkiego rodzaju pracy i język, bowiem angielski jest najbardziej rozpowszechnionym u nas językiem obcym. Obecnie najczęstszym kierunkiem emigracji zarobkowej są nasi zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy, a także Holandia i Norwegia. Jak podaje firma RT Tax, profesjonalnie zajmująca się pomocą w zwrocie podatku z zagranicy, w ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby emigrantów zarobkowych właśnie do tych krajów.

Obecnie nie ma w Wielkiej Brytanii zbyt wielu atrakcyjnych ofert pracy. Wciąż mogą na nią liczyć doświadczeni pracownicy służby zdrowia, specjaliści informatycy (głównie programiści) i inni wykwalifikowani pracownicy techniczni. Oferty zatrudnienia tymczasowego pojawiają się rzadko, a jeśli już to dotyczą głównie pracy w bardzo ciężkich warunkach.

W Zjednoczonym Królestwie są określone ustawowo stawki płacy minimalnej. Są one ustanawiane dla każdego roku 1 października. Wysokość wynagrodzenia minimalnego zależy od wieku, a także od wykonywanej pracy. W 2012 roku płace minimalne w zależności od wieku wynosiły:

  • 6.19 GBP – pracownicy w wieku 21 lat i powyżej,
  • 4.98 GBP – pracownicy w wieku od 18 do 20 lat,
  • 3.68 GBP – pracownicy w wieku 16 i 17 lat,
  • 2.65 GBP – praktykanci i stażyści.

W rolnictwie obowiązują inne przepisy dotyczące praw pracowniczych niż w innych branżach. Inne są stawki płacy minimalnej (Agricultural Minimum Wage) i inne świadczenia, w tym te dotyczące obliczania należnych wypłat za urlop i za zwolnienia chorobowe. W sektorze budowlanym często obowiązują stawki za wykonanie zlecenia. Płaca minimalna obowiązuje również w przypadku pracy na akord, czyli w przypadku, kiedy zapłata zależy od ilości wykonanych zadań czy rzeczy.

Już począwszy od pierwszego wynagrodzenia, jest ono obciążane pewnymi potrąceniami. Niektóre są obowiązkowe, czyli narzucone przez brytyjskie prawo, jak zaliczki w poczet podatku dochodowego (Income Tax) lub składki na ubezpieczenie społeczne (National Insurance), a na inne pracownik musi wyrazić zgodę na piśmie, przed dokonaniem potrącenia.

Warto też wiedzieć, że w brytyjskim prawie podatkowym istnieje tzw. kwota wolna od podatku (Personal Allowance). Ulga ta jest głównym powodem do otrzymywania zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego. Jest to kwota dochodu, jaką można zarobić w ciągu roku bez obowiązku płacenia od niej podatku. Jej wysokość jest ustalana przeważnie dla każdego roku podatkowego i zależy głównie od wieku i łącznego dochodu pracownika, jaki uzyskał on ze wszystkich źródeł w danym roku obrachunkowym. Aktualne stawki kwoty wolnej od podatku można znaleźć na oficjalnej stronie brytyjskiego urzędu skarbowego: www.hmrc.gov.uk

O przysługujący zwrot podatku można ubiegać się po zakończeniu roku podatkowego (5-ty kwietnia) albo jeszcze w jego trakcie, jeśli np. zaprzestało się pracę i nie zamierza się jej już podejmować przed upływem danego roku podatkowego, albo gdy uważa się, że odciągany podatek dochodowy był za wysoki. Warto wiedzieć, że o zwrot podatku z uk można ubiegać się za ostatnie 6 lat (wliczając rok bieżący). Jak mówi przedstawiciel firmy RT Tax, od 12 lat specjalizującej się w zwrocie podatku z zagranicy, nie tylko z UK, ale także z Holandii, Niemiec, Norwegii, Irlandii i innych, taki zwrot może być bardzo korzystny (średnio jest to kwota ok. 3000 zł). Co prawda w Zjednoczonym Królestwie nie ma obowiązku corocznego rozliczania się z tamtejszym fiskusem (zwanym Inland Revenue), ale warto je przeprowadzić właśnie ze względu na należące się stamtąd pieniądze.

Wbrew panującemu przekonaniu, przeprowadzenie procedury zwrotu nie musi być skomplikowane i czasochłonne. Wystarczy je zlecić profesjonalnej firmie, takiej jak RT Tax, gdzie doświadczeni specjaliści podatkowi zajmą się wszystkimi formalnościami. Jedyną pracą klienta będzie tylko zarejestrowanie się w firmie, np. przez internet i przesłanie jej niezbędnych dokumentów (kurierem, na jej koszt). Jak mówią klienci RT Tax, otrzymane w ten sposób pieniądze są najłatwiej zarobionymi w ich życiu.

fot. flickr.com | aut. express000

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Co trzeba wiedzieć o pracy w Wielkiej Brytanii?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedPraca

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź




Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.