Porządki w oszczędnościach. Koniec lokat bez „podatku Belki”

Państwo znalazło kolejny sposób na opodatkowanie oszczędności Polaków. Od kwietnia z rynku znikną lokaty terminowe omijające tzw. „podatek Belki”.

Podatek Belki

Nowe zasady wyraźnie zmienią sytuację na rynku, a Polakom trudniej będzie utrzymać wartość pieniądza ponad poziom inflacji.

Do tej pory naliczanie przez bank odsetek zaczynało się od 2,49zł. Instytucje finansowe wykorzystały lukę prawną na rzecz swoich klientów, dzięki czemu produkty z kapitalizacją dzienną stały się jednymi z najpopularniejszych tego typu rozwiązań oszczędnościowych w kraju. Nowelizacja ustawy wprowadza zaokrąglenie podatku do pełnych groszy, co uniemożliwi zakładanie lokat terminowych, które będą omijały nowy system opodatkowania.

Warto wspomnieć, że fiskus przy mniejszych oszczędnościach zabierze Polakom nawet do 100% zysków jakie wypracuje kapitał odłożony np. na kontach oszczędnościowych. Dla przykładu – ROR z oprocentowaniem stałym 4,3 %, na którym odłożymy 100 lub 150zł nie zarobi nawet 1 gr (1 gr zysku i 1gr kosztu opodatkowania). Efektywne zyski mogą okazać się dużo mniejsze niż to co znajdziemy w broszurach reklamowych banków.

Wiele banków już dzisiaj pozamykała ofertę lokat z kapitalizacją dzienną, a pieniądze na rachunkach oszczędnościowych to według analityków „stracony pieniądz”. Prognozuje się, że znów oszczędzający zaczną interesować się lokatami terminowymi i odkładać kapitał tam gdzie to będzie bardziej opłacalne.

fot. pl.wikipedia.org

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedFinanse osobiste

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.