Portugalczycy wyprzedają złoto

Kryzys finansowy w Portugalii nadal się nasila. W ciągu ostatniego roku sprzedaż złota w tym kraju zwiększyła się blisko dwukrotnie. Zdaniem analityków to jeden ze sposobów ratowania się prywatnych inwestorów przez gospodarczym krachem.


Na terenie dziesięciomilionowej Portugalii działa ok. sześciu tysięcy punktów, które zajmują się skupem i sprzedażą złota. Zdaniem ekspertów nielegalnie działających jednostek może być jednak znacznie więcej.

Nasilone zjawisko sprzedaży tego kruszcu może towarzyszyć Portugalczykom jeszcze do końca 2012r. Firmy zajmujące się obrotem złota uważają, że ten rok może przynieść im znacznie większe dochody niż jeszcze kilka lat temu.

Według analityków coraz częściej sprzedawane są już nie tylko sztabki, ale pamiątki rodzinne, które chociaż o dużym ładunku historycznym są zazwyczaj dalej przetapiane i ich wartość zależy jedynie od wagi. Całe zjawisko potwierdza także DECO, chociaż jest zaniepokojone wysokimi różnicami sklepów zajmujących się skupem złotego kruszcu. Z badań wynika,  że sytuacja jest poważna, ponieważ przeciętny klient może stracić nawet do 50 % rzeczywistej wartości sprzedawanej biżuterii w wybranych punktach.

Krajowy Instytut Statystyczny w Lizbonie podaje informację, że większość sprzedanego przez Portugalczyków złota trafia przede wszystkim na eksport. Jego największym importerem w Europie jest Belgia.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedGospodarka

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.