Polscy przedsiębiorcy inwestują z przymusu?

Polska gospodarka utrzymuje się na podobnym poziomie. Firmy co prawda nadal radzą sobie nie najgorzej, ale o ich dynamicznym rozwoju mówić zdaniem analityków nie można.

Sytuacja gospodarcza polskich przedsiębiorców

Wyraźne spowolnienie dot. inwestycji wśród polskich przedsiębiorców zarejestrowano w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Wzrost zmalał nawet o kilkanaście procent i wygląda na to, że wiele z nich inwestuje tylko wtedy, kiedy jest do tego zmuszonych. Problem będzie pogłębiał się prawdopodobnie w kolejnych miesiącach.

Decyzje związane z wstrzymaniem wydatków na inwestycje stymuluje przede wszystkim europejskie otoczenie gospodarcze. Wielu polskich przedsiębiorców obawia się gwałtownego spadku popytu na rynku zagranicznym. Banki także nie stymulują ich do działania; zaostrzona polityka kredytowa skutecznie utrudnia podejmowanie często ryzykownych decyzji. Zdaniem analityków sytuacja nie jest na razie jeszcze poważna, a poważnych zmian należy spodziewać się w III i IV kwartale tego roku (tuż po zakończeniu Euro 2012).

Instytucje finansowe zapowiadają także, że te nie będą walczyły o depozyty korporacji – już w tej chwili banki mają nadpłynność krótkoterminową. Powodów, dla których firmy miałyby przetrzymywać miliony na swoich kontach jest niewiele, a jednak sytuacja jest odwrotna; więcej czyt. w: Przedsiębiorcy gromadzą miliony na kontach.

fot. flickr.com | aut. By SPACE CUBE DESIGN LAB

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedGospodarka

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.