Polscy inwestorzy patriotami. Duży popyt na obligacje

Trudna sytuacja polskiej gospodarki nadal zbiera swoje żniwa, ale wydaje się, że inwestorów nie odstrasza nawet najniższy od sześciu lat poziom rentowności krajowych obligacji.

Inwestycje w obligacjePrzetarg na obligacje zakończył się wczoraj na poziomie 4,1 miliarda zł. Chociaż planowano sprzedaż papierów na wartość 2-3 mld zł, to inwestorzy zgłosili na nie znacznie większe zainteresowanie. Łącznie zgłoszono mnóstwo ofert, które analitycy porównują do zeszłorocznej sprzedaży obligacji pięcioletnich. Resort nie kryje zadowolenia i podkreśla, że państwo przyjęło ich znacznie więcej niż zakładano – zrezygnowano jednocześnie z przetargów uzupełniających.

Czwartkowa aukcja zaskoczyła ekonomistów, którzy nie spodziewali się aż tylu chętnych, ponieważ nastroje związane z restrukturyzacją długu Grecji nadal nie są zbyt optymistyczne. Obligacje przeszły niedawno także korektę, a ich dochodowość wzrosła nieco tylko w końcu tego tygodnia. Analitycy przekonują, że Ministerstwo Finansów trafiło na nieco lepszą perspektywę rozprawienia się z długami Europy.

Skąd taki popyt na obligacje skarbowe?

Polscy inwestorzy wierzą, że papiery skarbowe są dość bezpiecznym miejscem przechowywania oszczędności. Wielu z nich nie sprzedaje swoich obligacji, ponieważ nie zauważa godnej alternatywy na rynku finansowym, a dzięki temu popyt nie maleje. Popularność tłumaczona jest także grą, którą dyktuje MF, zapewniając o ograniczeniu ich podaży.

fot. flickr.com | aut. włodi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedGospodarka

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.