Polityka uzdrawiania rynku pracy w Polsce nieskuteczna

Zdaniem ekspertów jednym z największych wyzwań rządu rządu Donalda Tuska jest przywrócenie poziomu zatrudnienia w Polsce do akceptowalnego poziomu. Niestety problem nadal narasta osób pozostających bez pracy nadal przybywa.


Według danych statystycznych w niektórych regionach naszego kraju już co trzeci Polak nie może znaleźć pracy. Sprawa jest poważna, bo połowa z nich jest zarejestrowana w urzędach jako bezrobotni już od roku, a blisko 30 % z nich to ludzie młodzi.

Dlaczego aktywizacja na rynku pracy przychodzi polskiemu systemowi tak opornie?

Powodów, dla których Polacy nadal nie są skutecznie mobilizowani do pojęcia działań, zmierzających ku podnoszeniu swoich kwalifikacji, umiejętności oraz aktywnemu poszukiwaniu pracy jest przynajmniej kilka.

Podstawowym elementem, który nie przynosi oczekiwanych rezultatów jest rola publicznych służb zatrudnienia. W Polsce aktywizacją zawodową zajmują się głównie organy państwowe. Niestety niewiele z nich robi to skutecznie, a nadal nie ma wyraźnego przyzwolenia na „przerzucenie” tego obowiązku na podmioty niepubliczne, które są znacznie lepiej zorientowane na rynku pracy, w tym m.in. pośrednictwa i profesjonalne agencje.

Publiczne jednostki skupiają się głównie na praktyce działania, a nie osiągania efektów. Wielogodzinne, często bardzo kosztowne szkolenia niekiedy zupełnie nie wpływają na motywację pracownika, a zdarza się, że wiele z nich nie odpowiada lokalnemu zapotrzebowaniu na pracowników w konkretnych branżach. W efekcie Polacy nadal nie radzą sobie na rynku pracy, a model, o którym wspominaliśmy wcześniej doskonale sprawdził się już w Wielkiej Brytanii i u naszych zachodnich sąsiadów. Zdaniem specjalistów o ile polskie urzędy pracy radzą sobie nie najgorzej z wprowadzaniem na rynek pracy osób w wieku 25 – 40 lat, o tyle sprawa jest wysoce niezadowalająca jeśli chodzi o osoby starsze, byłych więźniów lub kobiety o niższych niż przeciętna kwalifikacjach (szczególnie po zakończeniu okresu macierzyństwa.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Polityka uzdrawiania rynku pracy w Polsce nieskuteczna, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedPraca

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.