Polacy oszczędzają. W bankach mamy blisko 500 mld zł

Trwający kryzys gospodarczy udziela się całej Europie. Problemy z pracą na etacie, brak kredytów i niepewna sytuacja finansowa wielu gospodarstw domowych przyczyniają się do coraz skrupulatniejszego oszczędzania pieniędzy.

Polacy tylko na lokatach terminowych zamrozili przeszło 485 mld złotych. Szacuje się, że za kilka miesięcy sięgniemy połowy biliona zł. Nigdy wcześniej nie mieliśmy tylu oszczędności, ich stały wzrost to powód do zadowolenia przede wszystkim dla banków. Tylko w styczniu 2012r. na lokatach złożyliśmy o przeszło 14% więcej gotówki niż jeszcze dwa miesiące temu. Wzrost oszczędności to efekt nieufności do  chwiejnej gospodarki i problemów rynku kapitałowego. Inwestycje na giełdzie w 2011r. dawały najczęściej poważne straty i choć od początku roku ta sytuacja ulega poprawie, inwestorów indywidualnych nadal brakuje.

Pęd Polaków do odkładania pieniędzy zmobilizowała także praca i jej coraz trudniejszy rynek oraz chęć zarobienia jeszcze kilku złotych na lokatach, które omijały „podatek Belki”. Ostatecznie znikną one 1 kwietnia, czyli za nieco ponad miesiąc. Szacuje się, że dynamika przyrostu oszczędności w bankach może być liczona już w dziesiątkach procent. To jak będzie układał się rynek lokat będzie zależało m.in. od sytuacji na giełdzie i dostępności kredytów dla małych firm i klientów indywidualnych.

fot. flickr.com | aut. LLudo

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: Finanse osobiste

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.