Polacy obawiają się o swoje emerytury. Coraz więcej samodzielnie odkłada pieniądze na starość

Z niezależnych badań wynika, że aż blisko 75 % Polaków dostrzega potrzebę odkładania dodatkowych pieniędzy na przyszłą emeryturę. To wynik lepszy o ok. 4 % niż w ubiegłych latach.

Polski emeryt

W najbliższych latach będą dominowały osoby aktywne zawodowo o zapewnionej na starość przyszłości. Do takich wniosków dochodzą analitycy. Co trzeciego ankietowanego do samodzielnego oszczędzania zmusiły ostatnie reformy systemu emerytalnego. Eksperci przyznają, że świadomość Polaków jest coraz większa. Niestety nie zawsze przekłada się ona na podejmowanie racjonalnych decyzji. Chociaż większość Polaków przyznaje, że gromadzenie środków na emeryturę to dobra inwestycja w przyszłość, to nadal blisko 60 % badanych nie podejmuje ku temu żadnych działań. Cieszyć może fakt, że w porównaniu do badań sprzed dwóch lat osób, które zdecydowały się na oszczędzanie kapitału jest o 16 % więcej, a to dobry znak.

Polacy uświadomili sobie, że finanse zgromadzone na kontach drugiego filaru oraz ZUS-u mogą nie być wystarczające. Potrzebę odkładania pieniędzy na lata starości dostrzegają przede wszystkim osoby w wieku dojrzałym, tj. 35 – 45 lat. Podobnego zdania są respondenci, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy, chociaż to dopiero okres stabilizacji życiowej oraz stała, dobrze płatna praca oraz bezpieczeństwo finansowe pozwalają na podjęcie decyzji inwestycyjnych.

Głównym motorem, który składnia Polaków do myśleniu o swojej przyszłości jest obawa o niskie świadczenia emerytalne po zakończeniu aktywności zawodowej. Trzy czwarte osób nie wierzy w zapewnienia ZUS-u oraz Otwartych Funduszy Emerytalnych na godny poziom życia z wydawanych składek. Motywacją okazuje się także chęć otrzymywania podobnego statusu społecznego podczas wieku emerytalnego, co jednak dotyczy głównie mężczyzn.

fot. flickr.com | aut. hoveringdog

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Polacy obawiają się o swoje emerytury. Coraz więcej samodzielnie odkłada pieniądze na starość, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedPraca

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.