Polacy nadal się zadłużają. Bankom jesteśmy dłużni 38 mld zł

Liczba niesolidnych dłużników w Polsce rośnie każdego roku w stosunkowo dużym tempie. Tylko od początku ubiegłego roku liczba klientów banków i innych instytucji finansowych, którzy nie spłacają swojego zobowiązania w czasie wzrosła o ok. 170 tys.

karta kredytowa

Zdaniem ekonomistów jedynym powodem do zadowolenia jest nieco mniej dynamiczny wzrost liczby nierzetelnych pożyczkobiorców w porównaniu z 2011r., chociaż w ogólnym rozrachunku problem nadal rośnie.

Średnia kwota z jaką zalegał bankowi w ubiegłym roku statystyczny dłużnik wynosiła blisko 17 tys. zł, a to więcej o przeszło 300 zł w porównaniu do 2011r. Kłopotliwymi dłużnikami są jednak nie tylko klienci banków, ale i Polacy, którzy mają problem ze spłatą swoich zobowiązań w stronę operatorów podstawowych mediów czy usług telekomunikacyjnych.

Największe długi mają w tej chwili mieszkańcy Mazowsza i Śląska. Także i w tych regionach znajdziemy rekordzistę, który ma do spłaty dług o wartości 101 mln zł.

Zdaniem ekonomistów nie ma jednak powodów do niepokoju. Wzrost ilości niesolidnych dłużników rósł nieco wolniej niż jeszcze kilka lat temu. Poza tym zadłużamy się także na mniejsze kwoty. Szacuje się, że nieco ponad 60 % wszystkich zobowiązań w Polsce to kwoty nie przekraczające 5 tys. zł. Analitycy podkreślają, że to dobry wynik, szczególnie w sytuacji kiedy mamy do czynienia z trwałym pogarszaniem się koniunktury gospodarczej.

fot. flickr.com | aut. zingersb

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Polacy nadal się zadłużają. Bankom jesteśmy dłużni 38 mld zł, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedZadłużenie

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.