Polacy bez pracy. Państwo nie pomaga bezrobotnym

Według Głównego Urzędu Statystycznego pozbawionych pracy jest już około 2 mln Polaków. Niestety sytuacja nie ulega poprawie, a zdaniem specjalistów rząd skutecznie nie finansuje procesów aktywizacyjnych, które przywróciłyby ich na rynek pracy.

Praca

Wbrew pozorom polscy przedsiębiorcy wcale nie potrzebują nowych pracowników. Cięć kosztów zatrudnienia należy szukać po stronie słabnącej sytuacji gospodarczej. Wyraźne zachwianie było widoczne także tuż po podniesieniu składki rentowej i płacy minimalnej, a państwo w tym nie pomaga. Specjaliści podkreślają, że Fundusz Pracy został trwale zamrożony, ponieważ to w nim rząd upatruje oszczędności.

Skutki takich działań są bardzo wyraźne. W porównaniu do 2000r. osób, które wzięły udział w specjalnych szkoleniach zawodowych i szeroko rozumianych kursach spadła o 50 %. O połowę spadła taż liczba dotacji, które przeznaczano dotychczas na uruchomienie działalności gospodarczej.

Bezrobocie szaleje coraz częściej także wśród osób młodych. Co dziewiąty bezrobotny w kraju to absolwent uczelni, a w największych miastach sytuacja jest jeszcze trudniejsza, tam swojego stanowiska nie może znaleźć jedna czwarta osób z dyplomem w kieszeni. Szkoły wyższe nie są przygotowane do realiów rynku pracy.

Nadal przybywa grup zawodowych bez odpowiedniej specjalizacji, najgorzej mają studenci politologii, socjologii, zarządzania, dziennikarstwa oraz europeistyki. Mimo wyraźnych wskazówek przedsiębiorców, uczelnie nadal nie są w stanie zapewnić wysokiej jakości poziomu edukacji. Potencjalni pracodawcy zaznaczają, że większość absolwentów to osoby wyposażone z wiedzę teoretyczną, która nijak ma się do ich rzeczywistych kompetencji i praktycznych umiejętności.

fot. flickr.com | aut. OECD

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedPraca

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.