Oszczędności Polaków usystematyzowane

Badania przeprowadzone przez Deutsche Bank PBC wskazują, że tylko co piąty z nas myśli o emeryturze i odkłada swoje środki z myślą podeszłym wieku. Zdaniem specjalistów Polacy oszczędzają coraz intensywniej od początku 2008r.

Oszczędzanie pieniędzyPolacy nauczali się oszczędzać m.in. przez słabą sytuację gospodarczą w kraju oraz nie lepszą kondycję systemu ubezpieczeń społecznych. Specjaliści podkreślają, że współczesne społeczeństwa europejskie nie są nadal przystosowane do odkładania swoich pieniędzy na kontach oszczędnościowych lub inwestowania w bezpieczne produkty finansowe, np. lokaty bankowe.

Wiele osób uważa, że oszczędzanie to ograniczenie swoich potrzeb i przekładanie przyjemności na później. Wydaje się jednak, że przeznaczanie części swojego kapitału na czarną godzinę ma swoje uzasadnienie i taką politykę stosują z powodzeniem Niemcy oraz Szwedzi, nauczeni do kumulowania majątku i przekazywania ich kolejnym pokoleniom. Analitycy wskazują, że Polacy dopiero uczą się takich zachować i potrzeba jeszcze wielu lat na trwałe uświadomienie sobie jak ważna jest potrzeba finansowego zabezpieczenia swojej przyszłości.

Motywacje Polaków do oszczędzania

Polaków motywują jednak sytuacje alarmowe i to kryzys gospodarczy, którego jesteśmy świadkiem są tego głównym bodźcem napędowym. Oszczędności gospodarstw domowych w 2011r. wzrosły do 967 mld zł, ale warto podkreślić, że tylko połowę z nich trzymamy w bankach i innych instytucjach finansowych.

Deutsche Bank PBC wskazuje, że Polacy oszczędzają głównie w celu pokrycia kosztów edukacji dzieci lub w celach zapewnienia sobie lepszego bytu po przejściu na emeryturę. O funduszu bezpieczeństwa myśli już tylko 20% z ankietowanych.

Osoby, które nie decydują się na perspektywiczne planowanie swoich finansów odpowiadają, że największą przeszkodą są dla nich przede wszystkim wprowadzony podatek od zysków kapitałowych oraz niewielkie pokrycie kosztów inflacji. W efekcie coraz trudniej ochronić wartość pieniądza, a to skłania do konsumpcji i pokrywania swoich wydatków na bieżąco.

fot. web-kredyt.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedFinanse osobiste

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.