Grecy i Hiszpanie podejmują swoje depozyty z banków. Oszczędności Polaków nie są zagrożone

Kryzys w gospodarczo-finansowy w Europie nadal się pogłębia. W efekcie wielu mieszkańców Grecji i Hiszpanii w obawie przed zablokowaniem swoich oszczędności, opróżnia banki z depozytów. Zdaniem analityków Polacy nie mają jednak powodów do obaw.

Unia Europejska - wspólna waluta

Opuszczenie eurolandu przez Grecję staje się coraz częstszym tematem na europejskich szczytach. Jeśli w czerwcowych wyborach zwyciężą partie socjalistyczne, to podjęcie się gwałtownych cięć budżetowych i dostosowanie się do wymagań UE wydaje się wręcz niemożliwe. Niestety, ewentualne ogłoszenie upadłości Aten może uderzyć poważnie w dostępne systemu bankowe.

Optymistyczne scenariusze kończą się także dla Hiszpanii. Gospodarka nadal pogrążona jest w recesji, a bezrobocie jest tutaj największe w UE. Poważne problemy rejestrują także hiszpańskie banki; tylko w ubiegłym tygodniu rząd musiał przejąć bank „Bankia”, który nie był w stanie samodzielnie poradzić sobie ze zobowiązaniami wobec bieżących pożyczkodawców i szukał nagłego sposobu na dokapitalizowanie.

Sytuacja wydaje się poważna. Grecy i Hiszpanie podejmują swoje oszczędności, co z kolei powoduje trwałe obciążenie dla systemów bankowych, a te są przecież efektem załamaniem europejskich gospodarek. Mamy do czynienie z sytuacją patową, chociaż spekulanci są zdania, że Polacy nie mają czego się obawiać.

Nasza gospodarka prezentuje się dość solidnie, a dzięki spójnie prowadzonej polityce Rady Polityki Pieniężnej (głównie poprzez podwyższenie sto procentowych), klientów na nowe kredyty przynajmniej na razie nie przybywa. Krajowy system bankowy jest dość stabilny, a z badań wynika, że współczynnik wypłacalności dla banków i instytucji finansowych wynosi dziś blisko 14 %, co jest wynikiem zadowalającym, porównując statystykę pogrążonej w kryzysie strefy euro.

fot. flickr.com | aut. mammal

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Grecy i Hiszpanie podejmują swoje depozyty z banków. Oszczędności Polaków nie są zagrożone, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedFinanse osobiste

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.