Optymalizacja domowego kapitału

Nowy rok przynosi ze sobą kolejne zmiany. Zaplanowanie i odpowiednia optymalizacja domowego rachunku pozwoli Ci przetrwać trudny okres i zaoszczędzić kilka złotych na czarną godzinę.

fot. flickr.com | aut. LLudo

Wydaje się, że chociaż nie ma złotego środka na trwałe uporządkowanie finansów osobistych to warto zwrócić uwagę ja kilka zasad, które pozwolą Ci uniknąć problemów z ewentualnym zadłużeniem w banku.

Rozsądne zarządzanie kapitałem

Przede wszystkim zacznij wyprzedzać wydatki w czasie. Planuj zakupy i nie kupuj wszystkiego w jednym czasie. Spisz na kartce papieru swoje stałe koszta i zobacz, na którym możesz nieco zaoszczędzić. Pamiętaj, że wakacyjny urlop już za kilka miesięcy. Jeśli chcesz wybrać się w czerwcu nad morze lub pojechać w góry, zacznij już dziś o tym myśleć i składać swoje pieniądze zanim wypadnie coś nieprzewidzianego.

Chcesz wziąć kredyt? Zdarza się, że czasami nie jesteśmy w stanie uniknąć trudnej sytuacji życiowej. Idź do banku i zapytaj o całkowity koszt pożyczki. Możesz skorzystać z usług biura doradztwa finansowego lub samodzielnie porównać oferty w poszczególnych placówkach. Zażądaj od banku kompletnej dokumentacji i nie daj się oszukać na zimowych promocjach kredytowych. Zacznij od rozpoznania w banku, którego jesteś stałym klientem, być może po kilku latach współpracy przysługuje Ci specjalna linia pożyczkowa lub atrakcyjniejsze oprocentowanie.

Finansowanie wydatków

Rozejrzyj się za alternatywnymi źródłami finansowania. Być może towar, którzy chcesz teraz kupić na atrakcyjniejszych warunkach wyda Ci go sklep niż sam bank. Pytaj o rzeczywiste oprocentowanie 0 złotych. Zainteresuj się kartą kredytową, ponieważ w krótkim terminie często zapewniają lepszą ofertę niż kredyty zaciągane bezpośrednio w placówce. Zainteresuj się także kontem osobistym. ROR [ tutaj linkas] to często nie tylko zyski, ale i spore koszta. Przyjrzyj się czy bank nie zabiera Ci dodatkowych pieniędzy za utrzymanie karty debetowej lub wypłacanie gotówki z bankomatów innych sieci. Skorzystaj z wyszukiwarki internetowej i porównywarek, które pozwolą na znalezienie lepiej dopasowanego rachunku oszczędnościowego do Twoich oczekiwań.

Zastanów się czy nie warto zdecydować się na wyrobienie karty moneyback, która pozwala na zwrot części pieniędzy z zakupionych towarów w popularnych sieciach sklepowych. W ofercie banków znajdziesz rabaty nawet do 4% całości sumy, a jeśli nie będzie na Ciebie narzucony odgórny limit, być może w Twojej kieszeni zostanie nawet kilkaset złotych.

Świadomie wybieraj lokaty. Dziś nie musisz już biegać od banku do banku w poszukiwaniu lepszej oferty depozytowej. Przejrzyj oferty, dzięki którym możesz założyć lokatę bez wychodzenia z domu i zakładania dodatkowego rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego. Chociaż i tak nie są one w stanie zagwarantować utrzymania wartości, ponieważ rzeczywista inflacja w Polsce jest bardzo wysoka to i tak lepiej dostać kilkadziesiąt złotych, niż trzymać je w domu.

Wszystkie wydatki zapisuj i analizuj przychody. Planuj domowy budżet i nie daj się złapać w koszta, na które nie powinieneś sobie pozwolić. Zapisuj wszystkie zakupy w kalendarzu, dzięki czemu będziesz miał wyraźny pogląd na całość zarządzanego, domowego budżetu. Przygotuj się także na gorsze czasy. Kryzys finansowy daje się we znaki wszystkim, dlatego powinieneś zabezpieczyć swoje życie przez diametralnymi zwrotami i wypadkami losowymi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Optymalizacja domowego kapitału, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

  • Brak powiązanych tematycznie publikacji

Kategoria: FeaturedFinanse osobiste

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.