Obniżka stóp procentowych powodem odwrócenia się od lokat bankowych?

Analizując ostatnie dane dotyczące poziomu oprocentowania lokat, dostrzega się spadek ogólnego oprocentowanie depozytów.

Oszczędzanie pieniędzyZ danych wynika, że statystyczne oprocentowanie lokat rocznych obniżyło się z 6,7% do 6,15%. W najbliższym czasie spodziewa się dalszych spadków oprocentowania. Może to spowodować odwrócenie się inwestorów od lokat bankowych i skierowanie wzroku na inne sposoby bezpiecznego oszczędzania.

Przewiduje się, że większym zainteresowaniem mogą cieszyć się obligacje, produkty strukturyzowane oraz fundusze obligacji.

W nowym roku najlepsze lokaty tylko na 5,5%?

Ostatnia decyzja RPP nie niesie ze sobą dobrych wiadomości dla osób oszczędzających na lokatach bankowych. Jak wskazują specjaliści rynkowi, NBP ma zamiar obniżyć stopy procentowe do końca drugiego kwartału do poziomu 3,75%. Jeszcze w tym roku spodziewa się obniżenia stóp do poziomu 4%. Taka sytuacja rodzi obawy co do drastycznego obniżenia się oprocentowania lokat bankowych w najbliższych miesiącach. Już wkrótce, najlepsze lokaty mogą być oprocentowane na maksymalnie 5-5,5% – gdzie w tej chwili klienci mogą liczyć na ok. 6,5%.

Obligacje skarbowe alternatywą dla lokat terminowych?

W perspektywie długoterminowej, klienci banków, mogą zmienić swoje preferencje w stosunku do sposobów oszczędzania. Obniżka stóp procentowych w największym stopniu wpływa na zyski z lokat bankowych. Nie mają one jednak takiego przełożenia na inne produkty finansowe, takie jak obligacje czy tak zwane „struktury”. Także fundusze obligacji mogą w zbliżającym się okresie przynieść większe zyski niż standardowe lokaty bankowe. Przy spadku stóp procentowych, fundusze obligacje nie powinny tak bardzo stracić na rentowność jak chociażby depozyty terminowe.

Fundusze obligacje coraz bardziej rentowne

Różnić się będzie za to poziomi bezpieczeństwa w przypadku zainwestowania w takowe fundusze. Jak wiadomo lokaty posiadają stuprocentowe gwarancje BFG, a zyski z nich są zawsze pewne. Nie dzieje się tak w przypadku funduszy obligacji, ponieważ w swoich portfelach posiadają nie tylko obligacje skarbowe, ale również obligacje korporacyjne. Przy obecnie niepewnej sytuacji na rynkach finansowych, inwestycja w obligacje spółek, może nieść ze sobą zagrożenie utraty części kapitału.

Najlepszym tego przykładem są fundusze, które w swoich portfelach posiadały obligacje spółek budowlanych. Po fali upadłości tychże spółek, jeden z funduszy stracił na wartości 20% w ciągu 3 miesięcy.

A może lokaty strukturyzowane?

Szansę na osiągnięcie wymiernych zysków dają także produkty strukturyzowane. Z jednej strony są bezpieczniejsze niż fundusze obligacji i również przynoszą atrakcyjne zyski. Jednak z drugiej strony są skomplikowane w swojej budowie i dlatego zniechęcają część inwestorów, ponieważ Ci tak naprawdę nie wiedzą co nabywają. W takiej sytuacji, dla mniej doświadczonych inwestorów zaleca się ulokowanie oszczędności, pomimo spadków oprocentowania, na lokatach bankowych. Najlepszym w tym momencie wyborem będą lokaty długoterminowe, które nawet przy obniżeniu stóp procentowych, mogą nam zagwarantować atrakcyjne oprocentowanie przez dłuższy okres.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Obniżka stóp procentowych powodem odwrócenia się od lokat bankowych?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: Finanse osobiste

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.