O kredyt na mieszkanie będzie jeszcze trudniej. KNF wprowadza zmiany

Nowelizacje zasugerowane przez Komisję Nadzoru Finansowego mają przynieść wyraźne zmiany w funkcjonowaniu polskiego sektora bankowego. Zdaniem analityków, od banków będziemy mogli oczekiwać kredytów mieszkaniowych na większe kwoty, ale dostęp do pożyczek będzie ograniczony.

karta kredytowa

Zmiany jakie wejdą w życie w II kwartale 2013r. zakładają m.in. wymuszenie na klientach baków większego wkładu własnego przy nabywaniu nieruchomości oraz właściwie zupełne wycofanie kredytów walutowych – te będą dostępne już tylko dla osób, które mają stałe dochody w docelowej walucie.

Analitycy podkreślają, że zmiany rekomendowane przez Komisję Nadzoru Finansowego oznaczają szeroko rozumiane ograniczenie dostępności do pożyczek bankowych. Nowelizacja zakłada bowiem również, że banki będą wymagały wyższego wkładu własnego od klientów, a dotychczasowa możliwość kompletnego sfinansowania zakupu nieruchomości kredytem stanie się niemożliwa.

Sygnałem pozytywnym może być fakt, że w ten sposób KNF zablokuje nadmierne zadłużenie wśród tzw. grupy zagrożenia, czyli osób, które nie wywiązują się w terminie ze swoich zobowiązań, z drugiej jednak strony dojdzie do sytuacji, w której na zaciągnięcie kredytu hipotecznego nie będzie mogło sobie pozwolić wielu Polaków.

KNF chce, aby od początku nowego roku każdy klient, który decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznemu musiał mieć przynajmniej 10-procentowy wkład w zakup nieruchomości. Specjaliści podkreślają, że są także pozytywne dla rynku zmiany – KNF rekomenduje wydłużenie okresu, dla którego banki obliczają zdolność kredytową pożyczkobiorcy.

fot. flickr.com| aut. 401(K) 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
O kredyt na mieszkanie będzie jeszcze trudniej. KNF wprowadza zmiany, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedZadłużenie

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.