Niewielu inwestorów zarobiło na Euro 2012

Oczekiwań związanych z budową stadionów na Euro 2012 Polska – Ukraina było wiele. Wielu prywatnych inwestorów powierzyło swój kapitał w stronę akcji spółek budowlanych. Niestety, cały indeks branżowy WIG-BUD stracił w ciągu ostatnich 5 lat aż 75 % wartości.

Inwestowanie w Euro Polska UkrainaBudowa czterech, wielomilionowych projektów, nowoczesna sieć autostrad, dróg ekspresowych i zmodernizowana kolej oraz nowe terminale na wielu polskich lotniskach miała przynieść wymierne zyski. Okazuje się, że chociaż na inwestycje z budżetu państwa połynęło 95 mld zł nie udało się poprawić notowań spółek wykonawczych z Giełdy Papierów Wartościowych. Od 2007r. większość przedsiębiorstw straciło nawet do 80% wartości; rekordzistą jest tutaj Mostostal Export ze stratą 90 %. Takiego wyniku nie spodziewali się także rynkowi spekulanci. Dla porównania – WIG w ciągu ostatnich 5 lat skurczył się o tylko o 30%.

Stracili wszyscy i tylko 2 spółki poniosły straty poniżej 50%, tj. Budimex i Elektrobudowy.

Zmarnowana szansa na duże zyski

Euro 2012 mogło być bodźcem do dynamicznego rozwoju polskich przedsiębiorstw budowlanych. Pracy nie brakowało, jednak szansa została zmarnowana. Wyniki wydają się potwierdzać najgorszy scenariusz – Euro 2012 spowodowało pogorszenie się kondycji wszystkich firm związanych z „igrzyskami”. Szacuje się, że największym problemem dla rynku budowlanego stała się olbrzymia konkurencja. Wiele polsko-zagranicznych konsorcjów potrafiło przebijać się obniżaniem kosztów do takiego poziomu, że w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad został jeszcze potężny budżet na finansowanie kolejnych inwestycji. Marże budowlane sięgały średnio 5-6%, ale wiele spółek przy kontraktów infrastrukturalnych nie poradziła sobie z właściwym wyliczeniem kosztów i niekiedy te musiały dopłacać do projektów.

Wiele problemów sprawiały przedsiębiorcom sztywne zapisy w umowach, które wykluczały możliwości lewarowania kosztów związanych z cenami surowców. Poważnym utrudnieniem okazały się także ceny dostawców materiałów budowlanych na regionalnym rynku. Wiele z nich dostrzegło powiększający się popyt, równolegle zwiększając ceny kruszyw.

fot. flickr.com | aut. Aleksandr Osipov

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.0/5 (2 votes cast)
Niewielu inwestorów zarobiło na Euro 2012, 3.0 out of 5 based on 2 ratings

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedGospodarka

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.