NBP przekonany o wzroście liczby rachunków bankowych

Narodowy Bank Polski prognozuje, że Polacy będą gonili za europejskimi trendami i liczba rachunków bankowych będzie rosła. Będziemy prawdopodobnie wymieniali gotówkę na plastikowe karty płatnicze.

Z prognozy wynika, że na koniec 2016r. Polacy będą mieli łącznie około 57 mln rachunków bankowych. Przypomnijmy, że w grudniu 2010r. było to 35 mln.

W pogoni za europejskimi standardami będziemy coraz częściej korzystać z kart kredytowych, chociaż już dzisiaj nie wyróżniamy się na tle zachodnich państw pod względem obrotu bezgotówkowego. Do średniej brakuje nam jeszcze szerszego dostępu do terminali, ale trend wydaje się iść pozytywnie w górę.

Zamrożenie rozwoju transakcji bezgotówkowych w Polsce. Winne banki

NBP podkreśla, że wiele mniejszych sklepów i punktów handlowych skutecznie zniechęcają swoich klientów do korzystania z kart, hamując przy tym rozwój transakcji bezgotówkowych. Problemem są przede wszystkim zbyt wysokie opłaty standardowe, tzw. interchange (prowizja dla banku od każdej transakcji bezgotówkowej za pośrednictwem kart płatniczych), które są przeszło 2 razy wyższe od standardów w UE. Przewiduje się jednak, że do końca 2016r. mogą spaść o połowę, co jednak wydaje się niepewną perspektywą dla mniejszych punktów.

Zmiany w cenach za opłaty bezgotówkowe zajmuje się Zespół Roboczy ds. Opłaty Interchanage i już w marcu tego roku mamy poznać szanse na szybsze zmiany obciążeń dla sklepów i punktów handlowych.

fot. flickr.com | aut. mueritz

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: Finanse osobiste

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.