Mieszkanie dla Młodych – ile można zgarnąć?

Spełniając rozliczne warunki programu Mieszkanie dla Młodych, można otrzymać jednorazowo rządowe dofinansowanie wkładu własnego do kredytu hipotecznego w wysokości nawet 30-40 tys. zł. Wszystko zależy m.in. od powierzchni mieszkania oraz jego lokalizacji.

nieruchomości w Polsce

Wysokość dofinansowania w programie Mieszkanie dla Młodych jest zależna m.in. od województwa i gminy, na terenie których znajduje się nabywana nieruchomość. Najwyższe dopłaty przewidziane są dla osób nabywających mieszkania w miastach wojewódzkich. Nieco niższe w gminach sąsiadujących z tym miastem, a najniższe w pozostałych gminach. Podobnie, np. limity w województwie lubelskim czy świętokrzyskim są znacząco niższe od tych np. w Pomorskiem czy w Małopolsce – wpływ na taki stan rzeczy mają oczywiście różnice w średnich cenach nieruchomości w tych lokalizacjach.

Na wysokość dofinansowania wpływ na także wielkość nieruchomości. Dokładnie – jej powierzchnia użytkowa (czyli powierzchnia wszystkich pomieszczeń, ale z wykluczeniem np. tarasów, loggii, antresol, szaf w ścianach czy garaży). Im większa powierzchnia, tym oczywiście wyższe dofinansowanie. Ale tylko do pewnej granicy – a mianowicie 50 m2. Nawet jeśli mieszkanie jest większe niż 50 m2, to i tak dofinansowanie jest wyliczane maksymalnie dla 50 m2. Innymi słowy, nabywca nieruchomości o powierzchni 50 m2 dostanie dokładnie takie samo dofinansowanie co jego sąsiad, który wszedł w posiadaniu lokalu 75-metrowego.

Co natomiast bardzo istotne, wysokość dofinansowania nie zależy od ceny nabycia nieruchomości. Kwoty dofinansowań do 1 m2 są wyliczane na podstawie wskaźników przeliczeniowych, takich samych w danej gminie. Innymi słowy, niezależnie czy za np. 50-metrowe mieszkanie w danej lokalizacji zapłaci się 200 czy 250 tys. zł, dopłatę do wkłądu własnego otrzyma się taką samą.

Ile dofinansowania można dostać w ramach programu Mieszkanie dla Młodych? Maksymalnie w momencie zaciągania kredytu i nabywania nieruchomości – aktualnie nawet do 38-40 tys. zł w Warszawie, Poznaniu czy Gdańsku. Z drugiej strony, w mniejszych miastach (niewojewódzkich, i niesąsiadujących z miastem wojewódzkim) np. województwa lubelskiego czy świętokrzyskiego dofinansowanie sięgnie najwyżej 13,5-14 tys. zł. Warto pamiętać, że raz na pół roku wysokości dofinansowań mogą się nieco zmieniać – najbliższa zmiana na początku kwietnia br. (a w województwie pomorskim z początkiem lipca).

Fotografia w materiale zgodnie z licencją CC z flickr.com | williamcho.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Mieszkanie dla Młodych - ile można zgarnąć?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedFinanse osobiste

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.