Lokaty inwestycyjne – produkt dla umiarkowanych ryzykantów

Lokaty inwestycyjne łączą w sobie kilka cech typowych lokat bankowych i funduszy inwestycyjnych. Są więc rozwiązaniem dla tych osób, które z jednej strony cenią sobie względne bezpieczeństwo własnego kapitału, z drugiej zaś zależy im na zmaksymalizowaniu przychodów finansowych osiąganych z tego tytułu.

Jak większość produktów tego typu lokaty bankowe o charakterze inwestycyjnym wiążą się jednak z pewnym ryzykiem. Ryzyko to jest jednak mniejsze niż w przypadku wielu innych produktów bankowych.

Na czym to polega?

finanse

Połączenie obu funkcjonalności polega na swego rodzaju podziale kapitału. Część stanowi lokata bankowa nosząca cechy zwykłej lokaty terminowej, część przeznaczana jest na inwestycje o różnym stopniu ryzyka. Podział ten ustala klient, odbywa się on w ramach zawartej z bankiem umowy i obowiązujących tę umowę obwarowań. Przyjęte proporcje (rozkład kapitału) mogą być sztywne lub modyfikowane. To również kwestia umowna.

Przychody z lokat inwestycyjnych

Część depozytowa lokaty bankowej o charakterze inwestycyjnym przynosi stały ustalony dochód uzależniony od oprocentowania lokaty. Z reguły oprocentowanie to jest atrakcyjniejsze niż oprocentowanie zwykłych lokat terminowych.

Jeśli chodzi o część inwestycyjną zyski z niej są ściśle uzależnione od kondycji rynku i umiejętności poruszania się po nim. W praktyce oznacza to, że zwrot z takiej inwestycji zależy od notowań wybranych funduszy inwestycyjnych w chwili zakończenia okresu trwania lokaty.

Zalety i wady lokat inwestycyjnych doskonale odzwierciedlają ich charakter. Z jednej strony można liczyć na spore zyski, z drugiej ponoszone jest jednak większe ryzyko. Niewątpliwą zaletą takich lokat jest ich elastyczność, ale krótkoterminowy charakter oszczędzania i konieczność ponoszenia opłat z tytułu zakupu funduszy inwestycyjnych sprawiają, że ich opłacalność nieco zmniejsza się wraz ze wzrostem ilości operacji w zakresie nabywania lub zbywania jednostek funduszy.

Lokaty te są jednak atrakcyjnym produktem bankowym dla osób, które potrafią poruszać się po rynku finansowym, nie boją się ryzyka, a jednocześnie chcą zapewnić przynajmniej części posiadanego kapitału bezpieczeństwo na przyzwoitym poziomie.

fotografia w publikacji web-kredyt.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Lokaty inwestycyjne - produkt dla umiarkowanych ryzykantów, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedFinanse osobiste

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.