Lokaty długi i krótkoterminowe – wady i zalety

Lokaty to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na pomnażanie swojego kapitału. Wpłacone pieniądze po kilku miesiącach zostają powiększone o niewielki, ale przyjemny procent. To prosty sposób na walkę z inflacją i efektywne oszczędzanie.

Jeden groszNa co uważać, przy ich wyborze? Stwierdzenie, że długo i krótko terminowe lokaty różnią się między sobą jedynie czasem zablokowania kapitału byłoby niewybaczalną ignorancją. Chociaż pozornie jest to główny wyróżnik tych dwóch produktów, pociąga on za sobą szereg różnorakich konsekwencji. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie zalety i wady mają na koncie poszczególne lokaty.

Krótki termin – na co uważać?

Zakładając lokatę krótkoterminową kierujemy się zwykle chęcią szybkiego pomnożenia pieniędzy. Ponieważ dajemy instytucji finansowej niewielkie pole do inwestycyjnych manewrów, ta, odwdzięcza się zwykle niewielką wysokością oprocentowania naszych środków. Dopóki procent jest większy niż inflacja, nie mamy się o co gniewać. W tej chwili próg opłacalności założenia lokaty jest mniej więcej na poziomie 2,8%, a dostępne na rynku lokaty sięgają 3-3,5%. Trafiają się też wyjątkowo korzystne propozycje, w przypadku których oprocentowanie sięga nawet 4,5%. Możemy umieścić tam swoje pieniądze na okres od jednego do trzech miesięcy.

Po upływie tego czasu, trzeźwo myślący konsument spodziewa się zwykle powrotu swoich środków na konto, z którego zostały przesłane. Warto również wiedzieć, że często banki automatycznie uznają lokaty krótkoterminowe za odnawialne. Oznacza to, że po upływie przewidzianego czasu pieniądze są ponownie deponowane, ale już na oprocentowanie obowiązujące według „najnowszej oferty”. Pamiętaj, że jako właściciel środków, wcale nie musisz się na to zgadzać. Uważnie sprawdź wszystkie parametry w panelu administracyjnym, jeśli zakładasz lokatę przez Internet, a wpłacając pieniądze w oddziale, upewnij się, jaki jest status odnawialności. Zamykanie lokat Wbrew pokutującym w świadomości niektórych obawom, lokatę można zlikwidować w dowolnym momencie. Co prawda stracisz wówczas część lub nawet całość przysługujących nam odsetek, ale z racji specyfiki lokat krótkoterminowych (niewielkiemu oprocentowaniu i krótkim okresom depozytu), obawa ta nie powinna Cię powstrzymywać przed ich założeniem.

Dolegliwości wynikające z likwidacji będą z pewnością mniejsze niż te, których doświadczmy w przypadku lokaty długoterminowej lub wypłaceniu środków z funduszu inwestycyjnego w niekorzystnym rynkowo momencie. Lokaty dla cierpliwych Zdeponowanie większej sumy pieniędzy na dłuższy okres może być dla niektórych bolesne, dlatego warto się zastanowić, czy jesteś gotowy na takie rozwiązanie. Przyda się długoterminowa analiza domowego budżetu i oczywiście pewne źródło dochodów, które zagwarantuje Ci, że nie będziesz potrzebować swoich oszczędności przez okres od 6 nawet do 24 miesięcy. Oprocentowanie jest oczywiście wyższe niż na lokatach krótkoterminowych, ale należy pamiętać, że jeśli wpłacimy powyżej 10 tysięcy złotych, nasze odsetki zostaną uszczuplone o tzw. podatek Belki. Dotyczy to także lokat krótkoterminowych, ale w ich przypadku łatwiejsze jest operowanie mniejszymi sumami i skonstruowanie tzw. „drabinki” – jest to strategia oszczędzania polegająca na cyklicznym wpłacaniu na lokaty drobnych sum pieniędzy, które następnie systematycznie spływają na nasze konto, by w zależności od bieżącej sytuacji finansowej, dostosować ich wartość i ponownie zdeponować.

W przypadku lokat długoterminowych taka strategia jest trudniejsza do zastosowania, (i tak stosunkowo dość długo będziemy czekać na swoje pieniądze), wymaga od oszczędzających sporo cierpliwości, determinacji i świetnej organizacji finansowego kalendarza.

Ważnym czynnikiem przy wyborze lokaty długoterminowej jest również to, czy jej oprocentowanie jest stałe, czy zmienne. Jeśli na dwa lata zdeponujemy znaczną część swoich oszczędności na stały procent, a sytuacja na rynku ulegnie gwałtownym zmianom, możemy nie tyle stracić, lecz zyskać mniej, niż potencjalnie zyskalibyśmy na lokacie ze zmiennym oprocentowaniem. Różnice zależą rzecz jasna od zdeponowanej kwoty, ale kluczowym czynnikiem w tej decyzji jest poziom ryzyka, na jaki jesteśmy skłonni się zdecydować. W przypadku lokat i tak jest on relatywnie niewielki. Więcej na temat lokat znajdziesz na stronie: http://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/lokaty

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Lokaty długi i krótkoterminowe - wady i zalety, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: Porady finansowe

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.