Kredyty stanieją dopiero po wakacjach

Stopa po jakiej banki pożyczają sobie pieniądze (tj. WIBOR) będzie rosła jeszcze przez przynajmniej pół roku. Podwyżka wynika bezpośrednio z kontraktów FRA.

Dziś WIBOR to już 4,98 %, a jego nieznaczne obniżenie nastąpi prawdopodobnie dopiero pod koniec 2012r. i ma sięgać 4,984%. Według analityków, inwestorzy nie ufają już obniżkom stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Niezadowolenie na rynku panuje mniej więcej od przełomu maja i czerwca 2011r. kiedy inflacja sięgnęła 5% i to także ona przyczyniła się do podniesienia stawki WIBOR do 5%. Prognozy na najbliższe miesiące nie są jednak oczywiste.

Co dalej z cenami kredytów?

Polityka pieniężna ma duży wpływ na WIBOR, a opieranie się na samych kontraktach FRA nie dają podstaw do uzyskania stabilnych i rzeczywistych komentarzy w tej sprawie. Jako, że banki i inne instytucje finansowe niechętnie pożyczają sobie  wzajemnie pieniądze na dłuższy okres, np. tydzień lub dwa, to wyceny kilkumiesięcznego WIBOR-u opierają się na deklaracjach, a nie transakcjach. Bankowość nie ma zatem tradycyjnego wskaźnika, który wskazywałby koszt pozyskania pieniędzy w dłuższym okresie czasu. W efekcie zmiany oprocentowania banku centralnego na stawki obowiązujące na rynku nie jest efektywny.

Mimo wszystko dla klientów detalicznych jest to sytuacja wysoce korzystna. Zaciągnięcie pożyczki między bankami jest droższe, co widać chociażby ze średniego oprocentowania lokat terminowych w styczniu 2012r.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedZadłużenie

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (1)

Pozostaw odpowiedź | Trackback URL

  1. Mirosław Strzelczyk pisze:

    Banki robią co chcą. To, że tam WIBOR jest jaki jest to tylko pretekst, aby wycisnąć więcej pieniędzy z kredytobiorców.

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.