Korzystanie z kart płatniczych w modzie

Badania potwierdzają, że coraz chętniej korzystamy z płatności bezgotówkowych. Karty płatnicze łamią jednak bariery psychologiczne i skłaniają nas do wydawania większych pieniędzy.

karta kredytowa

Pytani w badaniach zgodnie potwierdzają, że o ile koszty ostatnich zakupów za gotówkę są im znane, to przy płatności kartą kredytową lub debetową nie mogą sobie już ich przypomnieć. Wyniki przedstawione przez University of Colorado są zaskakujące. Przeszło dwie trzecie osób regulujących swoje zobowiązania płatnościami bezgotówkowymi albo zaniżało właściwe kwoty transakcji, albo zupełnie nie mogło przypomnieć sobie szczegółów.

Skąd łatwość wydawania pieniędzy przy użyciu karty?

Na razie nie ma odpowiedzi na to pytanie. Jednym z argumentów przedstawianych przez specjalistów jest iluzja płynności naszych finansów osobistych, ponieważ księgowanie tych kosztów pozostaje w dalszej sferze świadomości i szybciej ucieka z pamięci. Wielu z nas w pewnym stopniu utożsamia się z banknotami i sięganie po nie z portfela jest pewnym elementem rytualnego pożegnania się z ich wartością. Karta wraca do nas zaraz po weryfikacji jej w terminalu. Ekonomiści przekonują, że ostatecznie działa na nas poczucie dysponowania większą ilością środków niż w rzeczywistości.

Będą zmiany

Technologia może okazać się nam jednak pomocna z walką z coraz łatwiejszym wydawaniem pieniędzy. Na horyzoncie jest już bankowość mobilna z bezpośrednim przeglądem dokonanych w sklepie transakcji, która pozwala zejść na ziemię i ochłonąć z szału kupowania. Regularne przeglądanie stanu konta to sposób na lepsze zarządzanie domowymi finansami i definiowanie limitów wybranych wydatków przy użyciu kart płatniczych.

fot. flickr.com | aut. 401K

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Korzystanie z kart płatniczych w modzie, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedFinanse osobiste

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (1)

Pozostaw odpowiedź | Trackback URL

  1. Doskonałe spostrzeżenia. Sama chętnie korzystam z kart płatniczych i chyba dałam się ponieść fantazji. Rzeczywiście w ten sposób łatwiej wydaje się pieniądze.

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.