Korupcja w branży budowlanej. Czy rzeczywiście jest zagrożeniem?

W ostatnich tygodniach na łamach gazet i portali internetowych zaczęły się pojawiać informacje, na temat korupcji w branży budowlanej. Okazało się, że szefowie i wysoko postawieni menedżerowie największych firm budowlanych działających na naszym rynku współpracowali, by osiągnąć korzyści finansowe.

krajowy rynek budowlany

Na podstawie uzyskanych informacji możemy wnioskować, że przetargi były bardzo często ustawiane. Procedura byłą bardzo prosta. Kilka osób spotykało się i ustalało, kto wygrywa zamówienie na budowę określonego odcinka autostrady czy drogi ekspresowej. Następnie ustalana była cena. Ponieważ w naszym prawodawstwie to właśnie najniższa cena przeważnie decyduje o tym, czy dana firma zostanie wybrana do wykonania określonego odcinka drogi, to wspólnie wybrana firma automatycznie musiała wygrywać zamówienie. Jedyną możliwością przegrania była sytuacja, gdy inne przedsiębiorstwo spoza tej grupy zaoferowało najniższą cenę.

Zdarzyło się tak kilkukrotnie. Jednak w większość i przypadków to któreś przedsiębiorstwo z grupy skorumpowanych musiało zwyciężyć. Pozostałe, stowarzyszone firmy oferowały dużo wyższe ceny, przy takich samych warunkach. Pozornie wszystko było w porządku: wpływało na przykład pięć czy siedem ofert na budowę określonego odcinka i komisja wybierała zwycięzce.

Nie była jednak świadoma tego, że zwycięzca był wybrany de facto dużo wcześniej, spośród samego grona kandydatów na firmę budującą dany odcinek drogi. Taka sytuacja miała miejsce co najmniej kilkukrotnie, czego potwierdzeniem są taśmy z nagraniami z podsłuchów. Na nich właśnie słychać kilku bardzo znanych ludzi z branży budowlanej, ustalających warunki konkretnych przetargów. Czasem słowa te nie padają wprost a jedynie przekazane są szyfrem, ten jednak udało się odszyfrować i wykryć to przestępstwo. Choć na tym procederze Polska mogła stracić bardzo dużo pieniędzy, to ukrócenie tego procederu daje szansę na tańsze budowanie kolejnych odcinków dróg i autostrad w przyszłości. Teraz najważniejsze jest ukaranie winnych.

fot. flickr.com | aut. bisgovuk

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Korupcja w branży budowlanej. Czy rzeczywiście jest zagrożeniem?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: Gospodarka

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.