Konta oszczędnościowe coraz lepiej chronione przez banki

Rachunki oszczędnościowe to doskonały sposób na elastyczne zarządzanie domowymi funduszami Polaków. Niekiedy oferują podobne do lokat terminowych oprocentowanie, ale dziś są coraz skuteczniej ograniczane przez banki.

Oszczędzanie pieniędzy przez Polaków

Konta oszczędnościowe pozwalają na uzyskanie lepszego zwrotu od tradycyjnych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (tzw. ROR), a przy tym pozwala na pobieranie pieniędzy bez ryzyka utraty odsetek jak w przypadku lokat. Niestety badania wskazują, że banki prowadzą coraz surowszą politykę (zob. Kredytów nie będzie. Banki obawiają się kryzysu) i traktują z rezerwą coraz więcej produktów, na których może zarobić klient.

Problemy kont oszczędnościowych. Na czym próbują skorzystać banki?

Największą bolączką dla klientów jest oczywiście niskie oprocentowanie w części ofert. Wiele banków proponuje je na poziomie 2-3 % w skali roku, a to nie jest w stanie pokryć nawet inflacji. W efekcie z takiego konta zarabia bank i nie warto się na takie warunki godzić.

Coraz częściej do rachunków oszczędnościowych dołączane są obowiązkowe konta rozliczeniowe. O ile pierwsze zazwyczaj są darmowe , to w tych drugich z reguły musimy zapłacić za operacje bezgotówkowe lub utrzymanie kart płatniczej i zazwyczaj te koszta zupełnie pochłaniają zysk z odłożonych przez nas oszczędności.

Banki ograniczają także liczby wypłat z kont oszczędnościowych i chociaż teoretycznie możemy podjąć swoje pieniądze w dowolnym momencie, to zasadą jest, że tylko pierwszy przelew z takiego rachunku jest darmowy. Kolejne będą związane z dość dużymi prowizjami, średnio od 5 do nawet 10 zł. Niektóre oferty są jeszcze bardziej złożone. Okazuje się, że za pośrednictwem wielu rachunków oszczędnościowych nie można wykonać bezpośredniego wytransferowania gotówki, a wtedy jedynym wyjściem jest podjęcie pieniędzy w bankomacie lub stacjonarnej placówce.

fot. flickr.com | aut. gabriman

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: Finanse osobiste

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.