Jak wybrać kredyt konsumpcyjny?

Nie zawsze posiadane przez nas środki finansowe, uzyskane przykładowo z naszego dodatkowego źródła finansowania, jakim jest Domowy System Zarabiania, są na tyle pokaźne, żeby pozwoliły na zakup choćby nowego telewizora, laptopa czy samochodu.

Kredyty

Pomocne w takiej sytuacji może być wzięcie pożyczki lub kredytu. Niemal na każdym kroku napotykamy reklamy z kredytem w tle. Fakt, wybór jest spory. Czym się jednak kierować przy analizie ofert? Na co zwrócić szczególną uwagę tak, aby wzięcie kredytu nie wiązało się potem ze zbytnią uciążliwością jego spłaty? Jedną z istotniejszych spraw, które powinniśmy sprawdzić, jest oprocentowanie kredytu.

Oczywiście im niższe są odsetki, tym dla nas lepiej, bo mniej będziemy mieli do oddania. Oprocentowanie to jednak nie wszystko, ponieważ bank pobiera też często prowizję od udzielenia kredytu. A gdy tego nie robi, możemy być niemal pewni, że będzie chciał zrekompensować to sobie wyższym oprocentowaniem. Dlatego przed wzięciem kredytu konsumpcyjnego powinniśmy się zastanowić, co jest dla nas bardziej opłacalne – mniejsze odsetki czy brak prowizji? Kredyt to przeważnie też dodatkowe opłaty. Do najczęstszych należy jego ubezpieczenie (na życie, na wypadek inwalidztwa, nieszczęśliwego zdarzenia lub od utraty pracy). Może być ono płatne jednorazowo, stając się de facto częścią składową kwoty kredytu, lub płatne każdorazowo wraz ze spłatą kolejnej raty.

Obecnie każdy bank, reklamując swoją ofertę kredytową musi także podać całkowity koszt wzięcia kredytu. Dlatego przy wyborze najtańszego kredytu konsumpcyjnego zwróćmy szczególną uwagę przede wszystkim na podaną wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, w skrócie RRSO. Obejmuje ona bowiem nie tylko odsetki, ale również wszystkie ubezpieczenia i dodatkowe koszty, których spłaty wraz z pożyczonym kapitałem wymagał od nas będzie przyszły kredytodawca. I najważniejsza rzecz – przed podpisaniem umowy kredytowej koniecznie całą ją przeczytajmy, nie pomijając w żadnym razie tych części, które zapisane są drobnym drukiem. Na pewno uchronimy się w ten sposób przed niejedną niemiłą niespodzianką.

fot. flickr.com | aut. Håkan Dahlström

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Jak wybrać kredyt konsumpcyjny?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: Finanse osobiste

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.