Jak oszczędzać na zakupach?

Oszczędzanie na zakupach wydaje się być czymś dziecinnie prostym. Realia okazują się jednak zupełnie inne. Bardzo często wychodząc do sklepu po zaledwie kilka drobiazgów wracamy do domu z siatkami pełnymi mniej lub bardziej przydatnych nam produktów.

Wystarczy jednak poświęcić nieco czasu na planowanie wyjścia do sklepu i unikanie pewnych sztuczek, a uda nam się zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku.

Plan przede wszystkim

Rynek pracy e-commerce

To właśnie przygotowanie listy zakupów jest pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć przed wybraniem się do sklepu. Wbrew pozorom, spis potrzebnych nam produktów nie jest niezbędny tylko po to, aby o czymś nie zapomnieć, ale również po to, abyśmy kupili tylko to, co jest nam potrzebne. . Przydatne może okazać się też sporządzenie tabeli w popularnych arkuszach kalkulacyjnych, w których będziemy zaznaczać nasze wydatki w sklepach – pozwoli to na lepszą kontrolę naszego domowego budżetu. Dzięki takim statystykom będziemy też wiedzieć, czy możemy pozwolić sobie na jakieś małe szaleństwo, czy też może konieczne będzie zaciśnięcie pasa.

Uwaga na promocje

Współcześnie bardzo często robimy zakupy w supermarketach. Nie ma w tym nic dziwnego, niemal w każdym mieście możemy znaleźć taki sklep, są one bardzo dobrze zaopatrzone i w jednym miejscu możemy kupić praktycznie wszystko, od żywności, aż po artykuły chemiczne. Musimy jednak uważać na czające się na każdym kroku promocje. Chociaż mogłoby się wydawać, że są one wyjątkowymi okazjami, a nie wykorzystanie ich będzie dla nas ogromną stratą, to w wielu przypadkach promocje mają na celu pozbycie się towarów, które od dawna zalegają w magazynie. Często bywa też tak, że skuszeni promocjami kupujemy produkty, które nie są nam do niczego potrzebne i okazują się one być stratą gotówki.

Zagrywki producentów

Wiele pułapek w sklepach zastawiają też sami producenci różnego rodzaju produktów. Z tego też powodu powinniśmy zwracać uwagę na szczegóły. Bardzo częstą praktyką jest na przykład stosowanie większych opakowań, przy tej samej wadze produktu i wyższej cenie. Czasami wybieramy też rozwiązania droższe, skuszeni atrakcyjnym opakowaniem i reklamą. Pamiętajmy jednak, że tak naprawdę interesuje nas sam produkt, a nie to jak go zapakowano.

Kupuj z głową

Wybierając się na zakupy pamiętajmy o tym, że najważniejszy jest umiar i rozsądek. Nie ulegajmy reklamom i obowiązującej modzie i starajmy się skupić na tym, co tak naprawdę jest nam potrzebne.

Autor: Mateusz Tomys | blog Windykacja należności

fot. flickr.com | aut. Fosforix

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Jak oszczędzać na zakupach?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: Finanse osobiste

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.