Jak mądrze pożyczyć pieniądze?

Z kredytów i pożyczek gotówkowych korzystają zarówno osoby zamożne, jak i te zmagające się z niestabilną sytuacją finansową. Możliwość zasilenia konta lub portfela w dowolnym momencie roku czy miesiąca znacznie ułatwia domknięcie domowego budżetu. Jak korzystać z pomocy instytucji finansowych bez narażania się na niepotrzebne problemy i stres?

polski złoty

Pożyczaj pieniądze, których naprawdę potrzebujesz

Większość Polaków, wśród nich także ci mający regularne dochody, nie może sobie pozwolić na wydanie kilkunastu, a co dopiero kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych na raz. Nawet przy bardzo wysokich zarobkach nie byłoby to zbyt rozsądne ani korzystne dla domowego budżetu. Dlatego tak bardzo pomocne są instytucje finansowe, dzięki którym niezbędne wydatki jak np. sprzęty gospodarstwa domowego, samochód czy nieruchomość możesz rozłożyć w czasie i zapłacić w mniejszych ratach.

Takie rozwiązanie pomoże zachować płynność finansową i uchroni Twój budżet przed niepotrzebnymi skokami. Należy jednak pamiętać, że każda pożyczka jest obciążona oprocentowaniem i spłata zobowiązania zawsze wyniesie nas nieco więcej niż suma, którą pożyczyliśmy. Dlatego, zanim pożyczysz pieniądze zastanów się, czy zaplanowane wydatki są naprawdę niezbędne.

Pożyczaj tyle, ile możesz spłacić

Wygoda pożyczek gotówkowych polega na tym, że nawet jeżeli masz nieregularne dochody, nie musisz obawiać się nagłych wydatków. Spłatę zobowiązania wobec instytucji finansowej planujesz tak, aby wypadła w terminie, kiedy już będziesz w posiadaniu niezbędnych środków. Nie zawsze jednak jest to tak proste, jak się wydaje.

Zalegający z pieniędzmi zleceniodawcy, nagła choroba lub mandat mogą zaburzyć miesięczną równowagę finansową i doprowadzić do poważniejszych zadłużeń, dlatego nawet przy najmniejszych pożyczkach warto mieć plan awaryjny i zapasowe źródło finansowania. Przy kredytach na duże sumy pieniędzy musisz również brać pod uwagę, że w ciągu najbliższych 25 lat może Ci się zdarzyć utrata pracy. Wówczas dobrze jest, jeśli spłatę kredytu można czasowo zawiesić lub regulować raty.

Pożyczaj w sprawdzonych instytucjach

Pożyczając pieniądze od przyjaciół i rodziny zwykle oszczędzasz nieco na odsetkach, jednak ceną za takie transakcje często bywają relacje między ludźmi. W razie opóźnień lub problemów ze spłatą zobowiązania musisz też liczyć się z pretensjami najbliższych, krytyczną oceną Twojej sytuacji finansowej i ogólnej, życiowej zaradności. Czasem nawet bezproblemowo spłacone pożyczki są dla pożyczającego tematem godnym wspomnień na najbliższych parę lat. Oszczędzisz sobie tych nieprzyjemności pożyczając pieniądze w sprawdzonych instytucjach finansowych – najlepiej takich, które podlegają Komisji Nadzoru Finansowego.

Więcej na temat kredytów i pożyczek gotówkowych znajdziesz na: http://www.kasastefczyka.pl/strefa-mlodych/pozyczki

Fotografia w publikacji zgodnie z licencją flickr.com | rosipaw

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Jak mądrze pożyczyć pieniądze?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: Porady finansowe

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.