Inwestorzy nie obawiają się zwalniającej gospodarki w Polsce

Mimo zwalniającego sektora bankowości i przemysłu w Polsce inwestorzy wydają się być optymistami. Osób, które chcą obracać swoim kapitałem na krajowym rynku nie brakuje i według analityków coraz większy udział mają w tym finanse zza granicy.

Gospodarka

Branża przemysłowa w ubiegłym miesiącu rosła najwolniej na przestrzeni ostatnich siedmiu miesięcy, a instytucje finansowe najmniej udzielały kredytów od przynajmniej pół roku.

Z indeksów Bloomberga wynika jednak, że zyski z polskich obligacji znalazły się w światowej czołówce. Europejska Federacja Stowarzyszeń Analityków Finansowych podkreśla, że zwrot z ich sprzedaży w dolarze sięgnął przeszło 14 %. Zdaniem ekonomistów Polska może być najszybciej rozwijającą się siłą gospodarczą spośród wszystkich państw członkowskich UE. Szacuje się, że RPP może zdecydować się na obniżenie stóp procentowych. Spadająca aktywność polskiej gospodarki skuteczne zamraża rosnącą inflację.

Bez strachu przez spowolnieniem?

Analitycy sygnalizują, że chociaż oczekiwania wobec przemysłu są duże, to jego obniżenie nie uderza jednak w popyt na rynku. Kiepskie tempo rozwoju tego sektora nie jest tak niepokojące, jak mogłoby się to wydawać. Wstrzymane linie kredytowe także nie przeszkodzą Polakom w inwestycjach, ponieważ jesteśmy znacznie mniej zadłużeni od zachodniej Europy i dzięki temu nieco bardziej odporni na malejący rynek kredytowania swoich przedsięwzięć.

fot. flickr.com | aut. PolandMFAS

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: Gospodarka

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.