Największy problem europejskiego kryzysu? Inflacja

Zwolenników dodruku pieniądza nie ubywa. Analitycy podkreślają, że Europa może nie dźwignąć się z tego ciężaru. Bankowość nadal stoi pod dużym znakiem zapytania. Nie pomogły jej tanie pożyczki Europejskiego Banku Centralnego ani obniżki stóp procentowych.

Gospodarka europejska

EBC z założenia chciał wesprzeć potencjał europejskiego systemu bankowego w celu ratowania finansowania długu publicznego. Niestety, efekty wydają się niewystarczające. Prowadzenie luźnej polityki pieniężnej oraz brak odpowiedniej kontroli nad ratowaniem wielu gospodarek doprowadziło do poważnej huśtawki, czego najlepszym przykładem jest wycofywanie potężnych depozytów z greckich i hiszpańskich instytucji finansowych.

Zagrożone upadłością europejskie państwa nie są w stanie lub nie chcą realizować założonych programów oszczędnościowych. Grecja nie poradziła sobie z utworzeniem nowego rządu, a planowane na czerwiec wybory odsuwają na bok ich potencjalny sukces. Zdaniem specjalistów ta niebawem ogłosi bankructwo, bo na ewentualne reformy nie ma już czasu. W nie lepszej sytuacji jest dziś także Hiszpania. Rząd poinformował, że planowanego deficytu na poziomie 8,5 % PKB nie udało się utrzymać, a wszystkie próby cięć budżetowych kończą się protestami związkowców i osób pozbawionych pracy.

Dodruk pieniądza przez EBP to zdaniem części analityków jedyny sposób na pozbycie się kryzysu finansowego. Minister finansów – Jacek Rostowski jest podobnego zdania. Tak wygenerowany kapitał pozwoli na zaspokojenie podstawowych potrzeb budżetowych i jest szansa, że inflację pobiorą z banków głównie oszczędzający. Beneficjentem co prawda będzie europejska bankowość, ale w ofierze złożono by gospodarkę, która zwalniana przez inflację może jeszcze przez lata mieć poważne problemy z powrotem do swojej pierwotnej kondycji.

fot. flickr.com | aut. BC Gov Photos

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Największy problem europejskiego kryzysu? Inflacja, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedGospodarka

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.