Indie predestynują na lidera azjatyckiej gospodarki

Chiny, Japonia i Indie – według takiej kolejności mówi się o liderach  azjatyckich gospodarek pod względem wartości PKB. Zdaniem analityków ranking może ulec zmianie i na drugim miejscu w 2030r. możemy zobaczyć Indie.

Gospodarka w Indiach

Indie są dzisiaj jednym z najszybciej rozwijających się gospodarczo państw świata. Ostatnie 20 lat to wzrost na poziomie ok. 6 % w skali rocznej, a tuż przed rozpoczęciem globalnego kryzysu na rynkach finansowych PKB Indii rosło o ok.10 %. Dziś jest to nieco poniżej 8 %, ale to nadal doskonały wynik.

Popyt budowany przez przeszło 1 mld obywateli zawiera w sobie doskonały potencjał, a nowych konsumentów przybywa w błyskawicznym tempie. Indie przed niespodziewanym wyprzedzeniem Japonii blokuje jednak niski koszt siły nabywczej oraz niski wskaźnik PKB przypadający na jednego mieszkańca tego kraju.

Wysokie tempo rozwoju powstrzymuje także rosnąca od ostatnich kilku lat inflacja (w ubiegłym roku przekroczyła próg 16 %). Rząd stara się jednak walczyć ze spadającą wartością indyjskiej waluty. Podwyżka stóp procentowych zatrzymała inflację na poziomie nieco poniżej 9 %.

Analitycy dostrzegają rosnący poziom dochodów mieszkańców Indii i podkreślają, że dzięki temu wzrost popytu będzie jeszcze szybszy. Tak stymulowana gospodarka może w krótkim czasie powiększyć klasę średnią i utrzymać wartość dodatnią właściwie na wszystkich rynkach.

fot. flickr.com | aut. peo pea

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedGospodarka

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.