Holendrzy nie chcą Euro. Chcą wrócić do guldena

Lombard Street Research opublikowało raport, z którego wynika, że holenderska gospodarka ucierpiała na wprowadzeniu do kraju waluty europejskiej. Chociaż ponowne wprowadzenie guldena będzie kosztowne, to na dłuższą metę może okazać się jedyną rozsądną inwestycją.

Waluta EuroHolandia bierze możliwość opuszczenia eurostrefy bardzo poważnie. Według szacunków, nawet jeśli gulden miałby umocnić się o 10 % to straty ok. 50 mld euro zostaną wyrównane w kolejnych latach. Głównym powodem jaki pcha Holendrów na powrót rodzimej waluty jest niechęć do finansowania upadających gospodarek Unii Europejskiej. Partia Wolności nie popiera pompowania kolejnych miliardów na rzecz zadłużonej Grecji.

Od momentu wprowadzenia nowej waluty w kraju gospodarka zwolniła i z roku na rok PKB rosło zaledwie o 1,25 %; wcześniej średnio o 3 %. Analitycy podkreślają, że Holandia powinna przeprowadzić odpowiednie referendum, które poruszyłoby problem dalszej polityki i podjęło temat ewentualnego wyjścia ze strefy euro.

Szer Rady Europejskiej – Lombard Street Research uważa, że raport nie jest wiarygodny i poważa znaczenie strefy euro w ogóle. Wspomina także o niemożliwości przeprowadzania takich kalkulacji przez kolejnych 10 lat, ponieważ problemy gospodarcze dotykają wszystkich członków UE.

Holandia jest jednak w trudnej sytuacji. Kolejna recesja z 2011r. kolejny raz dała po sobie znać, w tej chwili PKB Holendrów prawdopodobnie spadnie o 0,75 %. W efekcie międzynarodowe agencje ratingowe mogą pozbawić kraj najwyższego AAA. Szacuje się, że jeśli rząd nie podejmie żadnych działań w tej sprawie, to deficyt budżetowy na koniec 2012r. może sięgnąć 4,5 %.

fot. flickr.com | aut. mammal

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedWaluty

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.