Gdzie drzemie siła norweskiej gospodarki?

Według wielu badań Norwegia zaraz po Luksemburgu jest najlepszym państwem do zamieszkania przez Europejczyków. Stabilną gospodarkę zapewnia im sprzedaż ropy naftowej oraz wydobycie gazu. Norwegowie do perfekcji nauczyli się zarządzania finansami.

Norweska gospodarka

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podaje, że PKB przypadające na jedną osobę w Norwegii wyniósł dwa lata temu ok. 52 tys. dolarów (dla porównaniu na Polaka blisko trzy razy mniej, bo tylko ok. 18 tys. dolarów). Wynik godny pozazdroszczenia podkreśla także przeciętna długość życia mieszkańca tego państwa i wynosi 80 lat. Kształtowanie się zamożności Norwegów przypada głównie na lata 70. XX wieku, w których najintensywniej eksplorowano złoża gazu ziemnego i ropy na obszarach Morza Północnego.

Warto podkreślić, że jeszcze w 2010r. Norwegia była obok Rosji największym eksporterem ropy i ten sektor działalności dostarcza rządkowi jedną trzecią całych dochodów państwa. Przez czterdzieści lat nauczyła się racjonalnie i bezpiecznie wykorzystywać złoża naturalne. Rządowy Fundusz Emerytalno-Globalny zarządza znaczną częścią pieniędzy gromadzonych z wydobycia ropy i gazu; doskonale radzi sobie w zarządzaniu losami emerytów, a wszystkie nadwyżki regularnie inwestuje w duże korporacje na całym świecie. Norwegowie znani są także z doskonałej przedsiębiorczości na rynku lokalnym także w Europie Środkowej, w tym Polsce (czyt. Norweg chce zamienić Mielno w duży kurort).

Ważnym punktem norweskiej gospodarki są także źródła energii odnawialnej, a przede wszystkim wodnej. Jedna trzecia wykorzystywana jest do obróbki i produkcji metali oraz chemii. Kraj to także olbrzymie tereny leśne, których walory wykorzystują do produkcji papieru oraz celulozy – trzy czwarte jest eksportowane. Norwegia to także stabilna gałąź przemysłu okrętowego, na terenie której produkowanych jest wiele wyspecjalizowanych jednostek rybackich, zaopatrzenia morskiego oraz statków kablowych.

fot. flickr.com | aut. Trodel

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedGospodarka

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.