Fuzje w sektorze małych przedsiębiorstw

Przejęcia i połączenia firm to zawsze nerwowy okres dla inwestorów. Wbrew pozorom fuzje w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw wcale nie są mniej skomplikowane niż tych dużych, ale korzyści z nich płynące, są obiecujące.

przedsiębiorca

Dla wielu firm działalność w grupie jest znacznie bardziej opłacalna niż samodzielność. Właśnie dlatego także i w sektorze MSP fuzje i przejęcia są coraz popularniejsze. Naturalnie, są one bardziej efektowne w przypadku dużych firm, jak chociażby ostatnie przejęcia na rynku bankowym Deutsche Bank Polska, gdy weźmie się pod uwagę skalę tego rodzaju ruchów. To nie jedyna różnica, jaka jest widoczna w przejęciach i połączeniach małych i średnich oraz dużych firm. Dodatkowo także ruchy w sektorze MSP są często równie trudne i wymagają precyzyjnego planowania, aby się powiodły.

Trudnością mniejsza klarowność biznesu w MSP

Chociaż to w dużych firmach przy fuzjach pod uwagę trzeba wziąć mnóstwo różnych procesów, działów oraz osób zatrudnionych, to jednak problemy zwykle obejmują naturę organizacyjną. Natomiast w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw infrastruktura wprawdzie nie jest tak rozbudowana, ale jednak pojawiają się kolejne problemy, takie jak mniejsza przejrzystość struktury prawnej i brak szczegółowego raportowania działalności, co natomiast jest powszechne w dużych przedsiębiorstwach. W efekcie czasochłonność pracy nad fuzjami w obu przypadkach jest porównywalna.

Większa konkurencyjność i lepsze wyniki

Małe i średnie firmy mogą uzyskać wiele profitów z połączeń i przejęć, co pozwala na poprawę ich konkurencyjności w swojej branży. Odpowiednio zaprojektowana fuzja rzeczywiście może znacznie poprawić wyniki finansowe firm, które decydują się na bliską współpracę. Szczególnie dobrze jest to dostrzegalne w zakresie fuzji poziomych, czyli pomiędzy firmami o tym samym zakresie działalności. Również można uzyskać dobre rezultaty przy przejęciach pionowych, czego efektem jest głównie optymalizacja łańcucha dostaw.

Zatem w sektorze MSP fuzje i przejęcia również stanowią świetny pomysł na większą aktywizację oraz dotarcie do wyższej liczby potencjalnych klientów, co nie byłoby możliwe w przypadku braku współpracy z innymi firmami w branży. Niestety, często ruchy w tym zakresie nie są jednak tak płynne, jak w przypadku dużych firm, czego powodem jest większy chaos organizacyjny panujący na ogół w małych przedsiębiorstwach, których struktura prawna jest mniej przejrzysta. Niemiej jednak nawet pracochłonne rozwiązania dają swoje plony, dlatego małe i średnie firmy wcale nie rezygnują z grupowania się w mocniejsze przedsiębiorstwa.

fotografia w tej publikacji zgodnie z licencją CC flickr.com | autor: Spyros Papaspyropo

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Fuzje w sektorze małych przedsiębiorstw, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: Gospodarka

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.