Europejskie banki bez zabezpieczenia na wypadek upadłości Grecji

Europejskie banki siedzą na tykającej bombie. Hiszpańskie, portugalskie, włoskie i irlandzkie długi w kwocie przeszło 1 bln dolarów oraz prawdopodobne wyjście ze strefy euro Grecji może poważnie uderzyć w cały system bankowości. Zdaniem analityków tylko niewiele instytucji finansowych jest gotowych na najgorsze.

System bankowy na świecie

Pewnego sposobu na ratowanie południowoeuropejskich banków nadal brakuje. Inwestycje finansowe borykają się z poważnymi problemami odpływu depozytów, a to zdaniem wielu analityków dopiero początek.

Zagrożone są nawet te banki, które przygotowywały się na wewnętrzny kryzys jeszcze dwa lata temu. Niestety wydaje się, że widmo niewypłacalności nadal wisi w powietrzu, ponieważ Grecy obawiają się  bezpieczeństwo swoich finansów.

Ewentualne opuszczenie strefy euro przez Grecję jest coraz częściej przewijającym się tematem na szczytach, chociaż te prawdopodobnie pociągnęłoby ze sobą serię poważnych katastrof w systemie bankowym i gospodarczym. O wycofaniu się ze wspólnej waluty mówi się już od 6 maja – wtedy Grecy stanowczo odparli stawiane przez Międzynarodowy Fundusz Gwarancyjny działania, które miałyby na celu wdrożenie poważnych cięć do budżetu rządu.

Sytuacja jest na tyle poważna, że gdyby doszło jednak do opuszczenia strefy Euro przez Greków, wycofania się ze wspólnej waluty mogliby chcieć także Hiszpanie oraz Włosi, choć dziś wspomina się już nawet o Francji.

Głównym problemem dla europejskiego systemu bankowości jest jednak gwałtowne wycofywanie kapitałów klientów indywidualnych z krajów o wysokim długu publicznym. Na fali spekulacji o depozyty walczą Grecy, i Hiszpanie, ale napięcie wyczuwa się także wśród Portugalczyków, Irlandczyków oraz Włochów. Ryzyko podejmowania depozytów jest ciągle podnoszone i jeśli europejscy politycy nadal będą prowadzili otwartą debatę na temat wyjścia Grecji ze strefy euro, tym większych kosztów mogą oczekiwać lokalne instytucje finansowe.

fot. web-kredyt.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Europejskie banki bez zabezpieczenia na wypadek upadłości Grecji, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Polecane publikacje:

Kategoria: FeaturedZadłużenie

Chmurka tagów:

RSSKomentarze (0)

Trackback URL

Pozostaw odpowiedź
Jeśli chcesz aby wyświetlić avatar przy twoim komentarzu, zajrzyj na Gravatar.